21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Günüdür 2021-02-21 11:35:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Fevralın 21-i dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur. 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən fevralın 21-i Beynəlxalq Ana Dili Günü elan edilib.
Beynəlxalq Ana Dili Günü 1952-ci il fevralın 21-də Banqladeşin Benqal şəhərində öz ana dilinin rəsmi dil olması uğrunda mübarizə aparan 4 tələbənin öldürülməsi hadisəsini bir daha insanların xatirəsində canlandırır. Belə ki, 1952-ci il fevralın 21-22-də Pakistanda benqal dilinin qadağan edilməsinə etiraz olaraq keçirilən aksiyada polis və silahlı qüvvələrin müdaxiləsi nəticəsində 4 nəfər şəhid olmuşdu. Banqladeş nümayəndələri fevralın 21-ni məhz həmin şəhidlərin xatirəsinə ehtiram əlaməti kimi ana dili günü adlandırılması haqqında müraciət ediblər. UNESCO-nun baş konfransında 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Günü elan olunub və üzv ölkələrə bildirilib ki, həmin gün məktəblərdə, universitetlərdə ana dilinin əhəmiyyəti ilə bağlı tədbirlər, konfranslar, seminarlar keçirilsin.
Dünyada məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşən dillərin qorunması məqsədilə hər il keçirilən Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dilinin varlığını hiss etmək, onunla qürur duymaq, onu qorumaq, inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır.
Dil hər bir millətin maddi və mənəvi irsini qoruyan və inkişaf etdirən ən mühüm və güclü vasitədir. Ana dili insanın mənəvi aləminin zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, mükəmməl təhsil almasında, soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında mühüm rol oynayır. İnsanın təkamülündə böyük rolu olan ana dilinin hər hansı bəhanə ilə qadağan olunması isə cinayətdir. Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsi bu cinayətə qarşı birləşməyə səsləyir.
AZƏRTAC BMT-nin saytına istinadən xəbər verir ki, builki Beynəlxalq Ana Dili Günü “Təhsilə və cəmiyyətə daxil olmaq üçün çoxdilliliyin inkişaf etdirilməsi” mövzusuna həsr edilib.
Beynəlxalq Ana Dili Günü ilə əlaqədar UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule dünya ictimaiyyətinə müraciət edib. Müraciətdə qeyd olunur ki, Beynəlxalq Ana Dili Günü bəşəriyyətin əvəzsiz sərvəti olan dil müxtəlifliyini və çoxdilliliyi qeyd etmək üçün əla fürsətdir. Bu il bayram dünyanın böhranla üzləşdiyi bir dövrə təsadüf edir. Pandemiya dövründə 1,5 milyard şagird məktəbə getmək imkanından məhrum olduğu üçün təhsildə bərabərsizliyin kəskinləşməsi daha da artıb, bir çoxu üçün məsafədən təhsil üçün şərait belə yaradılmayıb.
Hazırda uşağa ana dili biliklərindən dəyərli bir sərvət kimi istifadə etməyə imkan verən çoxdilli təhsil məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Beynəlxalq gündə UNESCO dil müxtəlifliyinin həyatımızda gündəlik bir həqiqət olmasını təmin etməyə köməyə çağırır.
Ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafı, işlək dilə çevrilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması dilimizin gözəl bilicisi, mahir natiq ulu öndər Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir. Bu siyasətin əsası hələ 1970-ci ildə qoyulub: Heydər Əliyev həmin il Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) 50 illik yubileyində Azərbaycan dilində çıxış edib. Az keçməmiş bu dil dövlət əhəmiyyətli tədbirlərə də yol açıb. Azərbaycan SSR-in 1978-ci il Konstitusiyasında Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi qəbul edilməsi isə həmin dövr üçün əhəmiyyətli hadisə olub.
2002-ci il sentyabrın 30-da “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Qanunun qəbul edilməsi Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi işlədilməsi, onun tətbiqi, qorunması və inkişaf etdirilməsi, dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan dili ilə bağlı milli-mədəni özünümüdafiə ehtiyaclarının ödənilməsi istiqamətində daha bir addım olub. Bu sənəd ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımıza və onun dilinə tükənməz məhəbbətinin, qayğısının parlaq nümunələrindən biridir. Hazırda bu ənənələri Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir. Dövlətimizin başçısının “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında”, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşri haqqında”, “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında”, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında”, “Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” sərəncamları, “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanı və bu istiqamətdə görülən işlər dilimizin inkişafına böyük qayğının təzahürüdür.

February 21 is celebrated around the world as International Mother Language Day. In November 1999, at the initiative of the Ambassador of Bangladesh, UNESCO declared February 21 the International Mother Language Day.
International Mother Language Day commemorates the killing of four students on February 21, 1952, in Bengal, Bangladesh, who were fighting for their mother tongue to become their official language. Representatives of Bangladesh appealed to name February 21 as Mother Language Day as a sign of respect for the memory of those martyrs. The General Conference of UNESCO declared February 21 - International Mother Language Day and informed the member countries to hold events, conferences and seminars on the importance of the mother tongue in schools and universities on that day.
The International Mother Language Day, held annually to protect endangered languages around the world, reminds everybody of the right to feel the existence of their native language, to be proud of it, to preserve and develop it.
Language is the most important and powerful means of preserving and developing the material and spiritual heritage of every nation. Mother tongue plays an important role in enriching a person's spiritual world, broadening his worldview, getting a perfect education, and communicating with his compatriots. It is a crime to ban the mother tongue, which plays a major role in human evolution, under any pretext. International Mother Language Day calls on everyone to unite against this crime.
On the occasion of the International Mother Language Day, UNESCO Director-General Odre Azule addressed the world community. The appeal says that the International Mother Language Day is an excellent opportunity to celebrate the diversity and multilingualism, which is an invaluable asset of mankind.
The comprehensive development of the native language in our country, its transformation into a working language, finding its way into the system of international relations is the result of the well-thought-out policy of the great leader Heydar Aliyev, a great connoisseur of our language. The foundation of this policy was laid in 1970: Heydar Aliyev spoke in the Azerbaijani language on the 50th anniversary of the Azerbaijan State University (now Baku State University). Not long ago, this language also paved the way for events of state importance. The adoption of the Azerbaijani language as the state language in the 1978 Constitution of the Azerbaijan SSR was an important event for that period.
The adoption of the Law "On the State Language in the Republic of Azerbaijan" on September 30, 2002 was another step towards the use of the Azerbaijani language as the state language, its application, protection and development, meeting the national and cultural self-defense needs of Azerbaijanis around the world. This document is one of the brightest examples of national leader Heydar Aliyev's inexhaustible love and care for our people and its language. At present, President Ilham Aliyev successfully continues these traditions