İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində distant treyninq keçirildi 2015-03-17 10:33:38 / KONFRANSLAR
Martın 13-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) Distant Tədris Mərkəzində (DTM) Gəncə şəhər ümumtəhsil məktəblərinin informatika müəllimləri üçün “VIII İnformatika layihə olimpiadası”na hazırlıq məqsədilə treyninq keçirildi.
Qeyd edək ki, İTİ tərəfindən AMEA-nın Gəncə Bölməsində yaradılmış DTM Bakı ilə Gəncə arasında elm və təhsil körpüsünə çevrilmişdir. Doktorant və dissertantların məsafədən təhsil almasını, AMEA-nın institutları ilə Gəncədə yerləşən institutlar arasında birgə seminar və onlayn konfransların keçirilməsini, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulmasını təmin edən DTM, eyni zamanda həmin bölgədə yerləşən universitetlərin tələbələrinə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda tədris edilən dərslərdə  onlayn iştirak etmək imkanı yaradır.
Tədbir aprel ayında AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar NazirliyiQafqaz Universiteti, “İstək” liseyi, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə respublika məktəbliləri arasında keçiriləcək “VIII İnformatika layihə olimpiadası” (İLO) ilə bağlı məlumatlandırma məqsədi daşıyır.
2007-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq keçirilən İLO-nun məqsədi orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların yetişməsinə şərait yaratmaqdır. İLO həmçinin orta məktəb şagirdləri arasında bilik-dostluq əlaqələrinin yaradılmasını təmin edir.
Yarışmada yalnız 10 Aprel 2015-ci il tarixinədək onlayn qeydiyyatdan keçmiş orta məktəb şagirdləri iştirak edə bilərlər. Aprelin 15-də proqramlaşdırma, qısa film, veb səhifə, animasiya və robot kateqoriyaları üzrə finala vəsiqə qazanan layihələr məlum olacaq. Seçilmiş layihələr 25 aprel 2015-ci il taixində keçiriləcək final mərhələsində olimpiadanın Münsiflər Heyətinin qarşısında nümayiş etdiriləcək. Layihələr orijinallıq, səmərəlilik və digər kriteriyalar üzrə qiymətləndiriləcək, hər nominasiya üzrə bir qalib müəyyən olunacaq. 1-ci, 2-ci və 3-cü yerlərin sahiblərinə qiymətli hədiyyələr, 4-cü yerin sahiblərinə isə medallar təqdim olunacaq.

Training was held at the Institute of Distance Education Center 2015-03-17 10:33:38 / CONFERENCES
On March 13, the Institute of Information Technology (IIT) Educational Innovation Centre (TIC) Distance Education Centre (DTM) for teachers of computer science in secondary schools in the city of Ganja, "the VIII Olympiad in Informatics project" of the training was to prepare for.
Note that the DTM created by IIT Academy of Sciences between Baku and Ganja Ganja Department of Education and Science has become a bridge. Post-graduates distance education, with the number of steps in Ganja institutions to hold joint seminars and online conferences, among scientists in the country, as well as the DTM, which provides for the establishment of international cooperation, as well as students from universities in the region of the courses taught at the Institute of Information Technology Online the opportunity to participate.
The event in April, the Ministry of Communications and Information Technology, the University, "Desire" in high school, and the National Academy of Sciences Institute of Management Systems organized by the Institute of Information Technology will be held among schools in the country, "a project of the VIII Olympiad in Informatics" (ILO) is for information purposes related to.
On a regular basis since 2007. The goal of the ILO's high school students interested in the field of ICT to enhance their theoretical knowledge into practice in this area, allowing them to gain experience and to stimulate and promote the training of professional staff in the field of ICT. The ILO, as well as the establishment of friendly relations among secondary school students' knowledge-offers.
April 10, 2015, the date of the competition, only registered online high school students eligible to participate. On April 15, programming, film, web page, animation and robotics projects for the category finalists will be announced. The selected projects will take place on April 25, 2015, the final stage in the history of the Olympiad will be presented to the jury. Projects originality, efficiency, and other criteria will be evaluated, one winner in each category will be determined. 1st, 2nd and 3rd place prizes to the winners, 4th place winners will be awarded with medals.