İnstitutun böyük elmi işçisi “Horizon 2020” proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxs təyin edilib 2020-12-08 15:04:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov  Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı üzrə İnformasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində milli əlaqələndirici şəxs təyin edilib.
M.Həşimov Azərbaycan Texniki Universitetini bakalavr və magistr pilləsi üzrə bitirmişdir. 2016-cı ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda  “Şəbəkə mühitində bulud servislərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə etmişdir.
Hazırda bulud texnologiyaları və Əşyaların İnternetinin elmi-nəzəri problemləri istiqamətində tədqiqatlar aparır.
Qeyd edək ki, “Horizon 2020” Avropanın tədqiqat və innovasiya üzrə ən böyük proqramıdır. Əsas məqsədi Avropa İttifaqının elm, texnologiya və innovasiya sahəsində mövqeyini möhkəmləndirməkdir. Elmdə mükəmməllik, sənayedə liderlik və sosial məsələlər layihənin prioritet istiqamətləridir.

A senior researcher of the institute has been appointed national coordinator for the “Horizon 2020” program 2020-12-08 15:04:00 / CONFERENCES
Senior researcher of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in technical sciences Mammad Hashimov has been appointed national coordinator in the field of information and communication technologies under the European Commission's "Horizon 2020" Research and Innovation Program.
1. Hashimov graduated from Azerbaijan Technical University with a bachelor's and master's degree. In 2016, he defended his dissertation at the Institute of Information Technology on “Development of methods and algorithms for the synthesis of cloud services in a network environment.”
He is currently conducting research in the field of cloud technology and the scientific and theoretical problems of the Things Internet.
Note that “Horizon 2020” is the largest research and innovation program in Europe. The main goal is to strengthen the position of the European Union in the field of science, technology and innovation. Excellence in science, industry leadership and social issues are the project's priorities.