Akademik Rasim Əliquliyev: “Güman edirəm ki, GEANT-ın yeni layihəsində daha “ağıllı” şəbəkə servisləri tətbiq olunacaq” 2020-11-24 14:30:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “GEANT Connect” jurnalında dərc olunan məqalədə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin 2-ci EapConnect layihəsinə münasibət bildirib: “Güman edirəm ki, yeni layihədə IV sənaye inqilabının çağırışları və süni intellekt texnologiyalarının təsiri ilə daha “ağıllı” şəbəkə servisləri tətbiq olunacaq”.
Qeyd edək ki, 2020-ci ilin iyul ayında GEANT-ın EaPConnect layihəsinin ikinci mərhələsinə start verilmişdir. Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən, 60 aylıq  “EU4Digital - Tədqiqat və Təhsil Cəmiyyətini birləşdirmək” layihəsi Avropa Birliyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindən Tədqiqat və Təhsil icmalarını bir araya gətirmək, eləcə də rəqəmsal fərqi azaltmaqla birinci layihənin nailiyyətləri üzərində qurulması planlaşdırılır.
Avropa Birliyinin EU4Digital  təşəbbüsü çərçivəsində maliyyələşdirilən layihənin əsas məqsədi EaPConnect tərəfdaşlarının uzunmüddətli davamlılığına nail olmaq və onun dəyərini nümayiş etdirməkdir. Elmi mübadiləni asanlaşdırmaq üçün şəbəkə infrastrukturunu genişləndirmək, yeni xidmətlər təklif etmək, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin milli Tədqiqat və Təhsil şəbəkələrinin həmin ölkələrdəki milli Tədqiqat və Təhsil ekosistemlərində mövqeyini gücləndirmək də layihənin hədəfləri sırasındadır.
EaPConnect layihəsi Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini (Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova, Ukrayna və s.) əhatə edən elektron elm infrastrukturunun yaradılması və bu ölkələrdə fəaliyyət göstərən tədqiqat və təhsil müəssisələrində milyonlara alim, müəllim heyəti və tələbənin yüksəksürətli, genişzolaqlı İnternet şəbəkəsinə asanlıqla çıxışının təmin edilməsini nəzərdə tutur. Tərəfdaşlar  layihənin məqsədlərini reallaşdırmaq və Şərq Tərəfdaşlığı regionunda təhsil və tədqiqat şəbəkələrinin davamlılığını təmin etmək üçün konfranslar, seminarlar, treninqlər və digər əməkdaşlıq fəaliyyətləri vasitəsilə birgə çalışacaqlar.

Academician Rasim Alguliyev: "I think that the new GEANT project will introduce more “smart” network services" 2020-11-24 14:30:00 / CONFERENCES
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev commented on the 2nd EapConnect project of the Eastern Partnership countries in an article published in “GEANT Connect” magazine: “I supposed that the new project will introduce more 'smart' network services under the challenges of the IV industrial revolution and the impact of artificial intelligence technologies.”
It should be noted that the second phase of GEANT's EaPConnect project was launched in July 2020. The EU-funded 60-month EU4Digital project brings together Research and Education communities from the European Union and the Eastern Partnership, as well as building on the achievements of the first project to reduce the digital divide.
The main goal of the project, funded by the European Union EU4Digital initiative, is to achieve long-term sustainability of EaPConnect partners and demonstrate its value. Among the goals of the project are to expand the network infrastructure to facilitate scientific exchange, offer new services, and strengthen the position of the national Research and Education networks of the Eastern Partnership countries in the national Research and Education ecosystems in those countries.
The EaPConnect project aims to create an e-science infrastructure covering the Eastern Partnership countries (Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine, etc.) and provide easy access to high-speed, broadband Internet for millions of scientists, faculty and students in research and educational institutions in these countries. The Partners will work together through conferences, seminars, trainings and other collaborative activities to achieve the project's objectives and ensure the sustainability of education and research networks in the Eastern Partnership region.