36 il əvvəl ilk “CD” prototipi nümayiş etdirilib 2015-03-11 09:20:48 / KONFRANSLAR
1979-cu il martın 8-də “Philips” şirkəti “IEEE” təşkilatında (The Institute of Electrical and Electronics Engineers - Elektrotexnika və Elektronika üzrə Mühəndislik İnstitutu) ilk yığcam disk prototipini nümayiş etdirib. Şirkət bu diskin hazırlanmasında lazer texnologiyasından istifadə etmişdi. Belə ki, informasiya lazer vasitəsilə oxunurdu.
Bir neçə gün sonra informasiyanın saxlanılması üçün yeni və daha etibarlı üsul üzərində iş aparan “Sony” şirkəti də yığcam disk hazırladığını bəyan edib.
İlk təqdim edilmiş yığcam disk prototipləri mükəmməllikdən uzaq olduğuna görə, Sony və Philips şirkətləri səylərini birləşdiriblər. Hər iki şirkətin birgə hazırladığı yığcam diskin diametri 12 santimetr olub və diskə 650 meqabayt tutumunda informasiya yazmaq mümkün idi.
“ictnews” elektron xəbər xidmətinin bildirdiyinə görə, şirkətlər daşıyıcını 1983-cü ilin martında təqdim ediblər. “CD” pleyerlərin qiyməti baha olduğundan ilk vaxtlar disklərin satış həcmi aşağı olub. Bununla belə, 1988-ci ilədək dünyada 400 milyondan çox yığcam disk satılıb.
“IEEE”-nin məlumatına əsasən, “CD” ilk kütləvi rəqəmsal məhsul olub. 2000-ci illərin əvvəllərindən İnternetin inkişafı və “mp3” adlanan rəqəmsal formatın yaradılması nəticəsində bu tip daşıyıcıların populyarlığı azalmağa başlayıb.

36 years ago the first "CD" prototype has been demonstrated 2015-03-11 09:20:48 / CONFERENCES
On March 8, 1979, "Philips" Company "IEEE" organization (the Institute of Electrical and Electronics Engineers - Institute of Electrical and Electronics Engineering) demonstrated the first prototype of a compact disc. Laser disc technology used in the preparation of the company. Thus, the information you read through the laser.
A few days later, a new and more reliable method for storing information on the work of the "Sony" the company said in a statement prepared on compact disc.
First, because it is very far from perfect prototypes submitted a compact disc, Sony and Philips companies have joined forces. Compact disc developed by the two companies was 12 centimeters in diameter, and it was possible to write data to a disc capacity of 650 megabytes.
"Presently," according to the news service, carrier companies have introduced in March 1983. "CD" players is the first time the discs are more expensive than the price was lower sales volume. However, by 1988, the compact disc has sold more than 400 million worldwide.
"IEEE" According to the data of "CD" was the first mass digital products. Since the early 2000s, the development of the Internet and the "mp3" as a result of the creation of the so-called digital format such carriers began to decline in popularity.