Kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün beynəlxalq seminar və təlimlərə qeydiyyat başlayıb 2020-02-21 12:44:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Cari ilin 02-06 mart tarixlərində ölkəmizdə təşkil olunacaq II Beynəlxalq “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində beynəlxalq seminar və təlimlərin də keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi (İKT LAB) və “İS3S” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə 3 mart tarixində kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün “Pentestinq” üzrə praktiki seminar keçiriləcək. Seminar tanınmış rusiyalı kibertəhlükəsizlik mütəxəssisi və tədqiqatçısı Yuri Qurkin tərəfindən aparılacaq, “pentest”in növləri, metodikası, texnoloji həlləri təqdim ediləcək.
Martın 5-də “Kibertəhlükəsizlik üzrə beynəlxalq sertifikatlaşdırma seminarı”, eyni zamanda “Ethical Hacker”, “İSO/İEC 27001:2015” standartı əsasında beynəlxalq sertifikat və “CompTİA security+” beynəlxalq sertifikatları haqqında təqdimatlar olacaq.
10-14 mart tarixlərində “ISO/IEC 27001:2015 standartı – “İnformasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi sisteminə olan tələblər” əsasında beynəlxalq sertifikatlaşdırma təlimi və 2 ay davam edəcək “CompTİA Security+”, yəni İT təhlükəsizliyinin əsasları üzrə beynəlxalq sertifikatlaşdırma keçiriləcək.
İştirakçılar beynəlxalq səviyyəli sertifikat almaq imkanı əldə edəcəklər.
Qeyd edilən təlimlər kibertəhlükəsizlik sahəsində ölkəmizin kadr potensialının gücləndirilməsi, eləcə də dövlət orqanları, idarə, müəssisə və təşkilatların beynəlxalq sertifikatlı mütəxəssislərə malik olması və kibertəhlükəsizlik səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə təşkil edilir.
Seminarlar və təlimlər haqqında“www.cyberweek.az” və “www.iktlab.az” saytlarından ətraflı məlumat almaq və proqramlarla tanış olmaq mümkündür.

Registration for international workshops and trainings for cybersecurity specialists began 2020-02-21 12:44:00 / IMPORTANT EVENTS
In order to develop and train cybersecurity specialists, international workshops and trainings are planned to be held as part of the 2nd International Cybersecurity Week, which will be organized in Azerbaijan on March 2-6.
On March 3, a workshop on Pentesting will be held for cybersecurity specialists working in the public and banking sectors. The workshop will be jointly organized by the ICT Applying and Training Center (ICT LAB) of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and company IS3S.  The workshop will be held by a famous Russian specialist and researcher in cybersecurity Yuri Kurkin, who will present the types, methods and technological solutions of the pentest.
The next event to be organized by the ICT Applying and Training Center is the international cybersecurity certification workshop, which will be held on March 5. The purpose of the event is to inform participants about the possibilities of international certification of cybersecurity professionals. At the same time, large presentations will be held on the international certificate based on the standard Ethical Hacker, ISO / IEC 27001: 2015 and the international certification CompTIA Security + and ways to obtain them.
The continuation of the international certification workshop on cybersecurity will be an international certification training based on standard ISO / IEC 27001: 2015 – “Requirements for an information security management system”, which will be held on March 10-14, and CompTIA Security + – international certification training on the basics of information security, which will begin on March 10 and last  2 months.
In addition to participating in the training, participants will have the opportunity to successfully pass international exams and receive international certificates.
The trainings will be organized with a view to strengthening the human resources of our country in the field of cybersecurity, as well as providing government bodies, institutions, enterprises and organizations with internationally certified specialists and increasing the level of cybersecurity.
More detailed information about workshops and trainings can be found at www.cyberweek.az and www.iktlab.az.