Ana virtual reallığın köməyi ilə ölən qızı ilə görüşüb 2020-02-10 11:20:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Cənubi Koreyadan olan qadın qızını ölümündən üç il sonra virtual reallıqdan istifadə edərək görə bilib. Tərtibatçılar ölən qızın rəqəmsal obrazını yaradıblar, onlar danışmağı, əl tutmağı və hətta öz doğum günlərini keçirmək imkanı əldə ediblər.
Dözülməz xəstəlik nəticəsində 2016-cı ildə yeddi yaşlı Nayon həyatını itirib. Üç il sonra mühəndislər anası Çan Szi-Senin qızı ilə görüşə bilməsi üçün VR-də qızı “canlandırmaq” qərarına gəliblər. Radioyayım korporasiyası “Munhva” “Mən səni görürəm” adlı xüsusi sənədli film yaratmağa başlayıb.
hightech.fm saytının məlumatına görə, ananı qızı ilə yenidən birləşdirmək üçün virtual reallıq qarnituru və daktil əlcəklərdən istifadə edilib. İstehsal qrupu bütün layihənin icrasına səkkiz ay vaxt sərf edib. Virtual reallıqda ana və qızın olduğu park hazırlanıb. Sonra Nayonun rəqəmsal oxşar modeli olmuş uşaq aktyorun hərəkətlərini qeyd etmək üçün hərəkət ələ keçirmə texnologiyasından istifadə ediblər.
Çan Szi-Sen qızı ilə danışmağı, əlini tutmağı, ad gününü tortun üstündəki şamlarla qeyd etmək imkanı əldə edib. Əlbəttə ki, görüş qadın üçün əsl emosional sarsıntı olub. Ana Nayonu görən kimi dərhal ağlamağa başlayır. Ailənin digər üzvləri - ata, qardaş və bacı - ekranda görüşü izləyir və göz yaşlarını gizlətmirlər.
“Bəlkə bu əsl cənnətdir”, - deyən Szi-Sen VR-də yenidən görüşmək barədə danışıb: “Məni çox qısa müddətə təbəssümlə çağıran Nayon ilə görüşdüm. Düşünürəm ki, həmişə düşündüyüm xəyalım gerçək oldu”.
İstehsalçılar qeyd ediblər ki, rəqəmsal dünyada ölü insanların yenidən canlandırılması gözlənilməz nəticələrə gətirib çıxara, o cümlədən yaşayan qohumların sağlamlığına mənfi təsir edə bilər.

A woman from South Korea was able to see her daughter three years after her death using VR. The developers created a digital image of the deceased girl, able to talk, hold hands and even have their own birthday.
According to hightech.fm, an incurable disease claimed the life of seven-year-old Nyon girl in 2016. Three years later, Munhwa Broadcasting Corporation began creating a special documentary called “I Met You,” in which engineers and developers decided to “revive” the girl so that her mother, Chan Ji-sen, could meet her daughter, but in VR.
To reunite mother with daughter, a virtual reality headset and tactile gloves were used. The production team spent eight months on the implementation of the entire project. In virtual reality, they recreated a park in which mother and daughter actually visited when the girl was still alive. Then they used motion capture technology to record the movements of the child actor, who became the model for the Nyon digital double.
Chiang Ji-sen was able to talk with her daughter, hold her hand, celebrate her birthday with candles on the cake. Of course, the meeting was a real emotional shock for the woman. She begins to cry right away, as Nyon observes. The rest of the family - father, brother and sister - watch the reunion on the screen and do not hide their tears.
“Maybe it's a real paradise,” Ji-sen said about reunion in VR. “I met Nyon, who called me with a smile for a very short time, but this is a very happy time. I think it was my dream that I always thought about. "
The developers note that such a reconstruction of dead people in the digital world can lead to unforeseen consequences, including for the health of living relatives.