7 fevral – Ümumdünya Robototexnika Günüdür! 2020-02-07 09:30:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Məhz bu gün alim, elmin kütləviləşməsi təbliğatçısı, biokimyaçı, fantastik əsərlər müəllifi, yazıçı Ayzek Azimov robototexnikanın 3 əsas qanunu təqdim edib. A.Azimovun “Robototexnika Qanun”una görə, robot insana ziyan vura bilməz, ona xələl gəlməsinə rəvac verə bilməz. Həmçinin, robot insanın ona verdiyi bütün əmrlərə tabe olmalıdır.
edurobots.ru saytının məlumatına görə, robot hər zaman, hər yerdə “Qanun”unun 1-ci və 2-ci müddəalarında göstərilən məqamlara zidd olmayan hər bir vəziyyətdə özünü qorumalıdır.
Mütəxəssislərin fikrincə, robototexnika sahəsinə gənclərin və yeniyetmələrin marağı ildən-ilə artır. Həmçinin robototexnika, süni intellekt və “Deep Learning”ə həsr olunan çoxsaylı beynəlxalq və regional tədbirlər – konfrans və sərgilər keçirilir.
Xatırladaq ki, bu ilin may ayında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 17 may – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti gününə həsr olunmuş “Süni intellekt: çağırışlar, problemlər və perspektivlər” mövzusunda ümumrespublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək.

February 7 - World Robotics Day! 2020-02-07 09:30:00 / IMPORTANT EVENTS
According to legend, on this day, the famous science fiction writer and popularizer of science, Isaac Asimov formulated three laws of robotics:
A robot cannot harm a person or, through inaction, allow a person to be harmed.
A robot must obey all orders given by a person, except in cases where these orders are contrary to the First Law.
The robot must take care of its safety to the extent that it does not contradict the First and Second Laws.
According to  edurobots.ru, the robot must always and everywhere protect itself in any situation that does not contradict the points specified in provisions 1 and 2 of the Law.
According to experts, the interest of youth and adolescents in robotics is growing every year. Numerous international and regional events are also held - conferences and exhibitions on robotics, artificial intelligence and Deep Learning.
Recall that in May of this year at the Institute of Information Technologies of ANAS a nationwide scientific and practical conference on the topic "Artificial Intelligence: Challenges, Problems and Prospects" dedicated to May 17 - World Telecommunications and Information Society Day will be held.