Yaddaş və prosessorların sürətini artıran yeni qurğu hazırlanıb 2019-12-02 14:40:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Eyni anda foton və elektronların xüsusiyyətlərindən istifadə edən ilk nanoölçülü cihaz hazırlanıb. Oksford Universitetinin alimləri tərəfindən hazırlanan cihaz hesablamaları on dəfələrlə sürətləndirməyə kömək edəcək.
İşıq sürətində olan hesablamalar tədqiqatçılar üçün cəlbedici olsa da çətin əldə edilən hədəf idi. Lakin hazırda alimlər buna yaxın olduqlarına əmin olublar. Kodlaşdırma və informasiyanın ötürülməsi üçün işıqdan istifadə bu proseslərin mümkün olan ən yüksək sürətlə baş verməsinə imkan verir. Alimlər işığın müəyyən proseslər üçün necə istifadə olunmasını göstərsələr də ənənəvi kompüterlərin elektron arxitekturası ilə qarşılıqlı təsir üçün kompakt cihaz mövcud deyildi.
hightech.fm saytının məlumatına görə, elektrik və işıq hesablamalarının uyğunsuzluğu qarşılıqlı təsirin müxtəlif həcmlərində olan elektron və fotonlar ilə işləyirlər. İşığın dalğa uzunluğu elektronların dalğa uzunluğundan çox olduğudan effektiv işləmə üçün elektron çiplər kiçik, optik çiplər böyük olmalıdır.
Bu problemin həlli üçün alimlər onları səthi-plazmatik polyariton vasitəsilə işığı nanoölçülü həcmə sıxmağa imkan verən konstruksiya hazırlayıblar. Enerji sıxlığının əhəmiyyətli dərəcədə artması ilə birlikdə ölçülərin kəskin azaldılması onlara məlumatların saxlanılması və hesablanması üçün foton və elektronların uyğunsuzluğunu aradan qaldırmağa imkan verir.
Onlar elektrik və ya optik siqnalları ötürdükdə foto və elektrosensiv maddənin vəziyyətinin iki fərqli molekulyar nizam arasında dəyişdiyini göstəriblər. Bundan əlavə, bu faza materialının vəziyyəti işıq və elektronika tərəfindən oxunub.

The new device will increase the speed of memory and processors 2019-12-02 14:40:00 / INTERESTING INFORMATION
The first nanoscale device appeared that uses the properties of photons and electrons at the same time. It was developed by scientists from the University of Oxford and will help to speed up the calculations several tens of times.
Calculations at the speed of light were a tempting but elusive goal for researchers, but now scientists are sure that they are close to it. Using light to encode and transmit information allows these processes to occur at the maximum possible speed. Scientists have already shown how light can be used for certain processes, but a compact device for interacting with the electronic architecture of traditional computers has not yet existed.
The incompatibility of electrical and light calculations is due to different volumes of interaction in which electrons and photons work, hightech.fm  reports. Electronic chips must be small for efficient operation, while optical chips must be large because the wavelength of light is longer than the wavelength of electrons.
To solve this problem, scientists created a design that allowed them to compress light into a nanoscale volume through the so-called surface-plasma polariton. A sharp decrease in size combined with a significant increase in energy density allowed them to overcome the incompatibility of photons and electrons for data storage and calculations.
They showed that when transmitting electrical or optical signals, the state of the photosensitive and electrosensitive material transforms between two different molecular order states. In addition, the state of this phase material was read either by light or by electronics.