3D printerdə qısa zamanda nəhəng bina çap edilib 2020-01-21 12:30:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
“S-Squared” şirkəti 3D çap texnologiyası ilə dünyanın ən böyük binalarından birini ən qısa müddətdə çap edə bilib.
Şirkət təxminən 177 kvadrat metrlik bina inşa edib. Cəmi 8 günə ərsəyə gələn layihədə, yalnız 48 saat çapetmə işinə sərf olunub.
İstehsalçılar növbəti dəfə sınaqdan keçirilən 3D çap vaxtının 2 dəfəyə qədər azaldılacağını bildirirlər. Qeyd edək ki, Meksikada sahəsi yalnız 46 kvadratmetr olan sosial evlər 24 saat ərzində 3D printerlərdən istifadə edərək çap edilib.
Adıçəkilən binanın üstünlüklərindən biri də minimal məbləğdə maliyyə vəsaiti tələb etməsidir. 4pda.ru saytının məlumatına görə, binanın tikilməsində odadavamlı betondan istifadə olunmasına baxmayaraq, qiyməti cəmi 6000 dollar dəyərindədir. Bina möhkəmdir, deqradasiya və dağıntılara az meyillidir.
Binanın xüsusi aksenti SQ4D printerində hazırlanıb. “S-Squared” şirkəti bünövrəni müstəqil tikə bildiyini, az enerji sərf etdiyini və işçilərin sayını üç nəfərə qədər azaltdığını qeyd edir. Şirkət cari il ərzində yaşayış binalarını sənaye miqyasında çap etmək məqsədi ilə istehsal güclərini genişləndirməyi planlaşdırır.
Xatırladaq ki, dünyada tamamilə 3D printer vasitəsilə çap edilimiş ən böyük ev Dubayda 640 kvadrat/metrlik binadır.

3D printing technology does not stand still. The world record for a fully 3D-printed home belongs to a 640-square-meter building in Dubai. S-Squared announced another breakthrough. She managed not only to print one of the largest buildings in the world, but also to meet her deadlines.
S-Squared has built an apartment building of approximately 177 square meters, which was built using the 3D printer SQ4D. A fully finished project took 8 days, of which only 48 hours took the print itself. The manufacturer claims that the new technology that has been tested on this building, the next time will reduce the time by exactly 2 times. For comparison, in Mexico, social homes print using 3D printers in 24 hours, but their area is only 46 square meters.
According to 4pda.ru, the price tag, which cost the construction of such a house, also looks impressive. Despite the use of refractory concrete, the manufacturer managed to keep within just $ 6,000. In addition, such a house is extremely durable and little susceptible to degradation and destruction.
Particular emphasis is placed on the SQ4D printer. S-Squared claims that it can build its own foundation, consumes little energy and reduces the number of workers to three people. The company plans to expand production capacities, which will allow printing residential buildings on an industrial scale already in 2020.