Damar cərrahiyyəsi üçün kamera hazırlanıb 2018-10-15 13:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin alimləri arteriya və venalar üzərində cərrahi əməliyyatların həyata keçirilməsi üçün qeyri-adi quruluşa malik kiçik kamera hazırlayıblar.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, qurğunun analoqlarından əsas fərqi təsvirin “chip-on-tip” texnologiyası ilə emal edilməsidir. Adi endoskoplarda siqnal əsas qurğuya sim vasitəsilə ötürülür ki, burada onun deşifrə edilməsi və təsvirə çevrilməsi baş verir. Texnologiya “Omnivision” şirkəti ilə birgə qurulub və qurğunun prototipi 400x400 (0,16 meqapiksel) təsvir ölçüsünə malikdir, lakin onun son versiyasında təsvir ölçüsünü ən azı 1600x1600-ə qədər (2,6 meqapiksel) artırmaq mümkün olacaq.
Elastik endoskopik borunun diametri 1,35 mm təşkil edir ki, bu da qurğunu hətta koronar angioqrafiya (ürək damarlarının xüsusi rentgeni) üçün istifadə etməyə imkan verir. Bundan başqa, istehsalçıların sözlərinə görə, “Leap” qurğusunu damardaxili ultrasəs müayinəsi və optik koherent tomoqrafiya kimi diaqnostika metodları üçün də tətbiq etmək olar.
“Leap” adlı qurğu böyük endoskoplardan fərqli olaraq, əməliyyat otağının böyük ölçülü texnikasından asılı olmamağa imkan verir, çünki onu istənilən kompüterə qoşmaq mümkündür. Həmçinin yeni qurğunun bəzi detalları (məsələn, optik boru) birdəfəlikdir ki, bu da sterilizasiya qənaətbəxş olmadıqda infeksiya və xəstəliklərin bir insandan digərinə ötürülməsi riskini aşağı salır.

Tiny camera designed for vein and artery operations 2018-10-15 13:00:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
Nowadays, modern surgery practically does not do without the use of cameras during operations. Especially it concerns surgical interventions on vessels that have an extremely small diameter. Here, one cannot do without observation, and it is desirable that “there is still room” for surgical instruments. Therefore, the miniaturization of devices for these needs is extremely important and recently scientists from the University of Cambridge have developed the smallest to date camera with a very unusual structure, suitable for vessel operations.
The main difference from all existing analogues (besides the size) is that the image processing takes place using the chip-on-tip technology. In "standard" endoscopes, the signal is transmitted through wires to the main device, where it is decrypted and converted into an image. In the new camera, called Leap, everything you need is located at the end of the endoscope. The technology was created together with Omnivision and the prototype of the device has an image size of 400x400 (0.16 megapixels), but in the final version the resolution can be increased to at least 1600x1600 (and this is 2.6 megapixels, which is very worthy).
The diameter of the flexible endoscopic tube is 1.35 millimeters, which makes it possible to use it even for coronary angioscopy (a study of cardiac vessels). In addition, according to the authors, Leap can be used with diagnostic methods such as intravascular ultrasound and optical coherence tomography.
In addition, Leap allows, unlike large endoscopes, not to depend on the cumbersome technology of the operating room, since the Leap can be connected to any ordinary computer. Also in the new development some parts (for example, an optical tube) are disposable, which reduces the risk of transmission of infections and diseases from one person to another in case of insufficient sterilization.