Almaniyanın “Siemens” şirkəti “InnoTrans-2018” dəmir yolu nəqliyyatı və innovasiyaları sərgisində “Combino” adlı sürücüsüz tramvayını nümayiş etdirib. Sürücüsüz tramvay Şərqi Almaniyada yerləşən Potsdam şəhərinin küçələrində sınaqdan keçirilib. Şəhər sakinlərini narahat etməmək üçün tramvay müvafiq yerlərdə dayansa da, sərnişin götürməyib.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, şirkətin nümayəndələri və jurnalistlər sərnişin rolunda çıxış ediblər. Sınaqlar zamanı sürücüsüz tramvay depodan çıxaraq 6 km-lik marşrut üzrə dövrə vurub. Sözügedən nəqliyyat vasitəsi oriyentasiyanı təyin etmək üçün lidar, radar, yüksək təsvir ölçüsünə malik kamera və şəhər nəqliyyat sisteminin məlumatlarından istifadə edib.
Mürəkkəb vəziyyətlər və onlara qarşı reaksiyaların tanınması alqoritmlərinin işlənib hazırlanması Karlsruye Universitetinin alimlərinə tapşırılıb. Layihə o qədər uğurla inkişaf etdirilir ki, sərgidə yaxın vaxtlarda sürücüsüz tramvayın kommersiya versiyasının təqdim ediləcəyi açıqlanıb.

In Germany, there was the world's first tram-drones 2018-09-25 14:33:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
Siemens held a presentation of its tram-drones Combino in the framework of the international transport exhibition InnoTrans 2018. The test route was the streets of Potsdam in East Germany, where the new robot moved in real urban traffic. The inhabitants of the city decided not to bother, so even though the tram did stop in the proper places, but passengers did not pick up.
During the tests, the tram-robot left the depot and made a 6-kilometer loop through Potsdam. For orientation on the ground, he used lidars, radars, high-resolution cameras and urban transport system data. One of the main tasks of this demonstration was to show that when managing a vehicle with such limited maneuverability as a tram, there is practically no difference between the driver and the AI. Therefore, the drone is trained on the routes of conventional trams.
The development of algorithms for recognizing complex situations and reactions to them is entrusted to scientists from the University of Karlsruhe. And while they do not have any fundamental problems - on the contrary, the project is developing so successfully that the idea of the commercial version of the UAV was announced at the exhibition.