Tibb üçün yumşaq robot hörümçək yaradılıb 2018-08-08 16:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Harvard Universitetinin tədqiqatçılar qrupu 1 sm ölçüdə mikrometrik xüsusiyyətli yumşaq robotlar ərsəyə gətirməyə imkan verən kompleks proses hazırlayıblar. Yeni texnologiyanın imkanlarının nümayiş etdirilməsi üçün alimlər Avstraliyanın tovuzquşu hörümçəyindən (Maratus volans) ilhamlanaraq robotlaşdırılmış yumşaq hörümçək yaradıblar.
naukatv.ru saytının məlumatında bildirilir ki, tədqiqatçılar qrupu tərəfindən birlikdə yumşaq hörümçək materialının əsasını təşkil edən 12 qat elastik silikonun yaradılması üçün “MORPH” (Microfluidic Origami for Reconfigurable Pneumatic/Hydraulic) texnologiyasından istifadə edilib.
Hər bir qat lazer mikroemal metodu ilə şablon üzrə kəsildikdən sonra üçölçülü yumşaq hörümçək strukturunda birləşdirilib. Bu aralıq strukturunun hazır konstruksiyaya çevrilməsi üçün açar qismində hər ayrı qata inteqrasiya edilən içiboş mikromaye kanallar şəbəkəsi çıxış edir. Kanallar şəbəkəsi elə işləyir ki, material bərkiyən zaman boşluqda qeydə alınan həm ayrı-ayrı qatlar, həm də onlarla birləşənlər lokal şəkildə son konfiqurasiyaya bükülürlər. Beləliklə, yumşaq hörümçəyin dəyirmi qarnı və onun ayaqlarının azalan bükülmələri daimi olur.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, “MORPH” tədqiqatçılar qarşısında tibb üçün nəzərdə tutulan yeni yumşaq robot texnikası sahəsi aça bilər. Bu robotların ölçüləri və elastikliyi endoskopiya və mikrocərrahiyyə üçün tapıntı olacaq.

Harvard engineers have developed a technology for creating soft robots that can safely penetrate into hard-to-reach environments (for example, inside a human body or in spaces that are too dangerous for humans or not accessible to hard robots).
A team of researchers from Harvard University has developed a comprehensive manufacturing process that allows the development of soft robots the size of a centimeter with micrometric characteristics. To demonstrate the possibilities of their new technology, scientists have made a robotic soft spider, inspired by the Australian peacock spider.
The team used the MORPH (Microfluidic Origami for Reconfigurable Pneumatic / Hydraulic) technology to create 12 layers of elastic silicone that together form the basis of soft spider material. Each layer is cut from the template by laser micromachining, and then everything is combined into a three-dimensional structure of a soft spider. The key to the transformation of this intermediate structure into a finished structure is a network of hollow microfluidic channels, which is integrated into each separate layer. The technology of the tubular network works in such a way that both individual layers and those connected to them locally bend into the final configuration, which is fixed in space when the material solidifies. Thus, the round belly of the soft spider and the downward bends of his legs become permanent.
According to the developers, MORPH can open a new field of soft robotics for researchers, which will be oriented to medicine. The size and flexibility of these robots will be a godsend for endoscopy and microsurgery.