AMEA H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu virtual serverlə təmin olunub 2018-08-06 11:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Son 20 ildə Azərbaycanda aparılan geniş quruculuq işləri sayəsində irimiqyaslı dövlət və beynəlxalq əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilir. Bununla bağlı, əhalinin və infrastruktur obyektlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək və fövqəladə halların qarşısını almaq üçün profilaktik tədbirlər həyata keçirən, bu sahədə müvafiq qərarlar qəbul edən dövlət orqanlarından vahid elmi-praktik yanaşma tələb olunur. Eyni zamanda, ölkə ərazisində baş vermiş və yarana biləcək təbii dağıdıcı hadisələrin elmi cəhətdən sistemli şəkildə öyrənilməsi, onların törədə biləcəyi ziyan və risklərin kompleks qiymətləndirilməsi ön plana çəkilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin 2 mart 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən hazırlanan “Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası” böyük sosial-iqtisadi əhəmiyyətə malikdir. Atlasın hazırlanmasında əsas məqsəd təbii resurslardan səmərəli istifadə, əhali və yaşayış məntəqələrinin, sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələrinin, digər infrastruktur obyektlərinin, o cümlədən strateji neft-qaz kəmərlərinin, kommunikasiya xətlərinin fövqəladə hallardan qorunması, istehsal qüvvələrinin inkişafı məsələlərinin əsaslandırılmış şəkildə həll edilməsidir.
“Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın hazırlanmasında məsul icraçı olan AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Avropa İttifaqının “Təbii və texnogen fəlakətlərin qarşısının alınması, hazırlıq və cavab tədbirləri” üzrə şərq proqramı (PPRD East) layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasına təmənnasız olaraq verilən proqram təminatının istifadəsi, eləcə də coğrafi məlumatların toplanması və emalı üçün yüksək hesablama və yaddaş resurslarına malik kompüterlərə ehtiyac yaranmış, bu məqsədlə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna rəsmi müraciət olunmuşdur. Yuxarıda qeyd edilənləri nəzərə alaraq, institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Verilənlərin Emalı Mərkəzində AMEA Coğrafiya İnstitutuna “Debian Linux 7.11” əməliyyat sistemi əsasında işləyən, 16 nüvəli (CPU – İntel Xeon mikroprosessoru bazasında), 32 GB əməli yaddaşa (RAM) və 2 TB xarici yaddaşa malik virtual server ayrılmışdır ki, bu server coğrafi məlumatların toplanması və emalının daha sürətlə həyata keçirilməsinə imkan verəcək.

ANAS Institute of Geography named after H.Aliyev has been provided with virtual server 2018-08-06 11:00:00 / IMPORTANT EVENTS
Large-scale state and international projects are being implemented thanks to extensive works in Azerbaijan over the past 20 years,. In this regard, a unified scientific and practical approach is needed to ensure the safety of the population and infrastructure and to take preventive measures to prevent emergencies and to make appropriate decisions in this area. At the same time, scientifically systematic study of natural and destructive natural disasters occurring in the territory of the country, and complex assessment of risks and risks that they can cause.
The "Atlas of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan", prepared by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated March 2, 2016, has a great socio-economic significance. The main purpose of the Atlas is to provide a rational use of natural resources, protection of population and residential areas, industrial and agricultural enterprises, other infrastructure facilities, including strategic oil and gas pipelines, communication lines, and development of production forces.
Responsible for the preparation of the "Atlas of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan" at the Institute of Geography named after acad. H.Aliyev in the framework of the European Union's “Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters” in the Eastern Partnership Countries (PPRD East) made need for computers with high software and computing resources for the use of software, as well as geographical data collection and processing. For this purpose it was officially addressed to the Institute of Information Technology of ANAS. Taking into consideration the above mentioned, the 16-core (CPU Intel Xeon microprocessor), 32 GB of RAM and 2 TB external memory, based on “Debian Linux 7.11” operating system has been allocated for  Institute of Geography of ANAS  at the AzScienceNet Science Computer Network Data Processing Center that will allow the server to collect and process geographical data faster.