Mobil bulud texnologiyalarında virtual resurslardan səmərəli istifadə üçün metod və alqoritmlər işlənilir 2018-07-09 13:58:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi 4 saylı şöbənin yarımillik hesabatını təqdim edib.
Şöbədə aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verən alim mobil bulud texnologiyalarında virtual resurslardan səmərəli istifadə və Əşyaların İnterneti texnologiyalarında şəbəkə resurslarından səmərəli istifadə üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, Verilənlərin Emalı Mərkəzində virtual maşınların və hesablama klasterlərinin yaradılması, eləcə də AzScienceNet şəbəkəsində Enterprise Desktop Grid xidmətlərinin yaradılması istiqamətində tədqiqat işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. R.Ələkbərov şöbə əməkdaşları tərəfindən proqramla idarə olunan şəbəkə texnologiyaları, verilənlərin emal mərkəzlərində paralel hesablamaların təşkili, Green Computing texnologiyaları, superkompüter texnologiyaları və digər prioritet istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını bildirib.
Şöbə müdiri, həmçinin AR Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənməsi”, AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” qrant layihələri üzrə tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
R.Ələkbərov şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində 22 iyun 2018-ci il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda toplantının təşkil olunduğunu bildirıb.
Alim AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi ilə bağlı görülən işlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın institut və təşkilatlarının 172 yeni kompüteri AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulmuş, akademiyanın bir neçə institut və təşkilatına Wi-Fi, Eduroam kimi yeni İnternet xidmətlərindən istifadə imkanı təqdim edilmişdir. AMEA-nın 3 (Fizika, Biofizika, Genetik Ehtiyatlar İnstitutları) institut və təşkilatlarının kompüter şəbəkələrinin fiber optik əlaqə kanalı vasitəsi ilə AzScienceNet-ə qoşulması işləri yerinə yetirilmişdir.
R.Ələkbərovun sözlərinə görə, AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin texniki imkanlarının (17 Flops, 500 Tbayt) artırılması, AMEA RH Mərkəzi Aparatının kompüter təminatı və şəbəkə-kommunikasiya infrastrukturunun yenidən qurulması işləri də elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçirilmişdir.
Məruzəçi şöbə əməkdaşları tərəfindən ölkə və beynəlxalq səviyyəli nüfuzlu jurnallarda və keçirilən konfranslarda məqalələrin nəşr olunduğunu nəzərə çatdırıb.
R.Ələkbərov, həmçinin elmi-pedaqoji və elmi təşkilati fəaliyyət, əldə edilən nəticələrin KİV-də təbliği, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın qurulması çərçivəsində görülən işlərə dair məlumat verib.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin hesabatına dair tövsiyələrini bildirib. Alim şöbədə yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işlərinin aktuallıq kəsb edən məsələlərdən olduğunu qeyd edərək bu istiqamətlər üzrə tədqiqatların davam etdirilməsinin, məqalələrin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.

Deputy Director for Technology at the Institute of Information Technologies of ANAS, PhD in Technics, Associate Professor Rashid Alakbarov presented the half-year report of the department No. 4 headed by him.
He informed about the department's research activities. He noted that researches are being conducted on rational utilization of virtual resources in mobile cloud technologies and and development of methods and algorithms for rational utilization of network resources in Internet of Things technologies, Creating virtual machines and computing clusters in the Data Processing Center, as well as creating Enterprise Desktop Grid services on the AzScienceNet network. R. Alakbarov said that department staff conducted research in network technologies, organization of parallel calculations in data processing centers, Green Computing technologies, supercomputer technologies and other priority directions.
Research on grant projects "Development of new methods and algorithms for the synthesis of electronic science and its functional subsystems" funded by the Science Development Fund under the President of AR, on "Investigation of the Problems of Application of Internet Technologies in the Oil and Gas Industry" financed by the State Oil Fund of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan were carried out.
R. Alakbarov said that on June 22, 2018 within the scientific-innovative activity of the department, a event "Role of GEANT network in integration of Azerbaijan science and education into Europe" was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
172 new computers ofv institutes of ANAS joined AzScienceNet network, and several institutes and organizations of the Academy were provided with the opportunity to use new Internet services such as Wi-Fi, Eduroam. Works on joining computer networks of ANAS’s institutes and organizations (Institute of Physics, Biophysics, Genetic Resources) to AzScienceNet through the fiber optic connection were carried out.
The AzScienceNet Network and Data Center's technical capabilities (17 Flops, 500 Tbayt) were also upgraded, as well as the reconstruction of the Central Office of the Presidium of ANAS and the network-communication infrastructure were carried out within the framework of scientific and innovation activities.
Head of department noted that the articles of the department staff were published by in the prestigious journals and in conferences.
R. Alakbarov also informed about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities, promotion of the results in mass media, and the work done in the field of cooperation with international organizations.