Simsiz şəbəkə texnologiyalarının imkanları müzakirə olundu 2018-06-08 10:51:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov seminarın simsiz şəbəkə texnologiyalarının mövcud vəziyyəti və tətbiq sahələrinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Məruzəni təqdim edən institutun proqramçısı Təbriz Ağaşov simsiz şəbəkə texnologiyasının imkanları barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, bu texnologiya nöqtədən nöqtəyə və ya bir şəbəkə strukturu şəklində əlaqəni təmin edir.
“Simsiz şəbəkə texnologiyasını digər texnologiyalardan fərqləndirən əsas cəhət radiosiqnallardan istifadə edilməsidir”,– deyə bildirən məruzəçi simsiz şəbəkənin “Bluetooth”, “HomeRF”, “WiMAX”, “ZigBee”, “LoRaWAN”, “IEEE 802.11” və s. standartlarını diqqətə çatdırdı.
“Bluetooth” simsiz standartının ən son versiyası olan “Bluetooth 5.0”ın əsas üstünlüklərindən danışan T.Ağaşov bu versiyanın əvvəlki versiyalarından fərqli olaraq daha sürətli və geniş çeşiddə təqdim olunduğunu və uzaq məsafəyə (240 m) informasiya ötürə bildiyini dedi.
Məruzəçinin sözlərinə görə, geniş zolaqlı naqilsiz əlaqə texnologiyası “WiMAX” yüksək keyfiyyətli simsiz İnternetdir və “IEEE 802.16” standartına uyğun işləyir. Bu texnologiya uzun məsafəyə ötürmə, yüksək sürət, aşağı xərc tələb etməsi kimi üstünlüklərə malikdir.
T.Ağaşov infraqırmızı şüalarla əlaqə texnologiyası – “IrDA” (İnfrared Direct Access) barədə danışaraq  bu texnologiyanın XX əsrin 90-cı illərindən məişət qurğularının simsiz bağlantısını təmin etmək üçün istifadə edilməyə başlandığını bildirdi. Qeyd etdi ki, “İrDA” az elektrik enerjisi istifadə edir, radioqurğunun işinə maneə törətmir, insan sağlamlığı üçün zərərsizdir.
O, həmçinin “ağıllı” ev və ofislərdə istifadə olunan elementlər arasında əlaqə yaradan “ZigBee” texnologiyasından söz açdı. Bu texnologiyanın sənaye, kənd təsərrüfatı, tibb, ticarət mərkəzləri və evlərin avtomatlaşdırılması, təhlükəsizlik və digər sahələrdə istifadə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi ağıllı cihazlar və Əşyaların İnterneti cihazlarının bir-biri ilə ünsiyyət qurmasına imkan verən “LoRaWAN” (Low Power Wide Area Network) protokolunun çox az enerji ilə işləmək üçün optimallaşdırıldığını bildirdi. Bütün dünyada qəbul edilmiş və artıq bir çox şirkət tərəfindən istifadə edilən simsiz rabitə protokolu və standartı “Z-Wave” haqqında məlumat verən T.Ağaşov bildirdi ki, “Microsoft” şirkəti tərəfindən hazırlanan “HomeOs” ağıllı ev proqramı “Z-Wave” texnologiyasına əsaslanır.
Sonda məruzəçi qeyd etdi ki, “Qualcomm” şirkətinin Barselonada keçirilmiş “Mobile World Congress 2018” sərgisində nümayiş etdirdiyi “WCN3998” simsiz rabitə çipi məlumatların fərdiləşdirilmiş şifrələməsindən istifadə edərək açıq şəbəkə istifadəçilərini qoruyan “WPA3” simsiz şəbəkə təhlükəsizliyi protokolunu dəstəkləyəcək. Bu məhsul, həmçinin “Bluetooth 5.1” simsiz rabitəsinin dəstəklənməsini təmin edəcək.

The opportunities of wireless network technologies were discussed 2018-06-08 10:51:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
The next scientific seminar of the Department № 4 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Opening the event, deputy director on technology, head of department, PhD in technical sciences, associate professor Rashid Alakbarov said that the seminar is dedicated to the discussion of the current situation and application of wireless network technologies.
The reporter of the institute Tabriz Agashov informed about the possibilities of wireless network technology. He said that this technology provides a point-to-point connection or a network structure.
"The main point that distinguishes wireless network technology from other technologies is the use of radio signals, "the reporter said. He informed about the Wireless, Bluetooth, HomeRF, WiMAX, ZigBee, LoRaWAN, IEEE 802.11 and so on. standards.
Talking about the main advantages of Bluetooth 5.0, which is the latest version of the Bluetooth standard, T.Agashov said that, unlike previous versions of this version, it has been faster and broader, and that it can transmit remote data (240m).
According to the speaker, broadband wireless technology "WiMAX" is a high quality wireless Internet connection and works in accordance with the "IEEE 802.16" standard. This technology has advantages such as long-distance transmission, high speeds, low cost requirements.
Talking about Infrared Radiation Technology - IrDA (Infrared Direct Access), T.Agashov said that this technology was being used to provide wireless access to household appliances from the 90s of the 20th century. He noted that "IRDA" uses less electricity, does not interfere with the work of the radio, and is harmless for human health.
He also talked about "ZigBee" technology, which links the elements used in "smart" homes and offices. He emphasized that this technology is used in industry, agriculture, medicine, trade centers and automation of homes, security and other areas.
Reporter said that the LoRaWAN (Low Power Wide Area Network) protocol was optimized to work with very little power, allowing smart devices and devices to interact with the Internet. Providing information about the wireless communication protocol and standard Z-Wave used by many companies all over the world, T.Agashov said that HomeOs intelligent home application, developed by Microsoft, is based on "Z-Wave" technology .
In the end, the reporter said that the WCN3998 wireless communication chip, which Qualcomm has demonstrated at the Mobile World Congress 2018 in Barcelona, will support the WPA3 wireless network security protocol, which protects the open network users using personalized data encryption. This product will also support "Bluetooth 5.1" wireless communication.