Nazir Mikayıl Cabbarov: "Təhsildə İKT-nin sürətli tətbiqi təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasının prioritetlərindən biridir " 2014-12-08 09:25:23 / KONFRANSLAR
AR Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və AMEA ölkə alimlərinin apardıqları elmi-tədqiqat işlərinin, əldə olunan mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalardan olan “Tomson Reyters”in müəyyənləşdirdiyi istinad indeksli jurnallarda nəşri istiqamətində səylərini birləşdirməlidir.
Bu fikirləri Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Mikayıl Cabbarov AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən “Elektron dövlət quruculuğu problemləri” I Respublika elmi-praktiki konfransında çıxışı zamanı səsləndirib. Nazir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təhsildə tətbiqi, nazirliyin elektron hökumət xidmətləri ilə bağlı həyata keçirdiyi tədbirlər, bu sahədə mövcud problemlər və gələcək planlar barədə danışıb. Bildirib ki, dünyada gedən qloballaşma proseslərinin nəticəsi kimi hazırda iki əsas istiqamət - İT və xarici dil bilikləri hər bir sahənin inkişafı üçün əvəzsiz rol oynayır. Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasının prioritetlərdən biri də məhz informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təhsildə sürətli tətbiqidir. Təhsil müəssisələrində İKT əsaslı təlim metodologiyasının tələblərinə uyğun infrastukturun qurulması, hər bir məktəbin müxtəlif fənlərə aid elektron və video dərsliklər, o cümlədən müasir texnologiyalarla təmin olunması strategiyanın əsas istiqamətlərindəndir. Nazirin sözlərinə görə, son illərdə Təhsil Nazirliyində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində, 1765 təhsil müəssisəsi tam  şəkildə İnternet və elektron tədris resurslarından istifadə imkanı ilə təmin olunmuşdur. 2005-2012-ci illər ərzində ümumtəhsil müəssisələrində 112 mindən çox müəllim İKT üzrə hazırlıq kursu keçmişdir. Təhsil müəssisələrinin informasiyalaşdırılması məsələsinə toxunan nazir qeyd etdi ki, elektron dərsliklərin müasir təhsil sistemində aktuallığını nəzərə alaraq, bu yaxınlarda nazirliyin portalının fəaliyyəti daha da genişləndirilmişdir.
Sonra M.Cabbarov təhsil sahəsindəki problemlərdən danışdı. Hər bir şagirdin müasir texnologiyalardan istifadəsinin təmini msələsinə toxunan natiq genişzolaqlı internetin bütün ölkə ərazisini əhatə etdiyi halda Təhsil Nazirliyinin bu istiqamətdə imkanlarının genişlənəcəyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, orta məktəblərdə İT-nin tətbiqi bütün müəllimlər, pedoqoji kadrlar tərəfindən birmənalı qarşılanmır. Bu, şagirdlərə nəzarət imkanlarını müəyyən mənada dəyişir. Digər tərəfdən, yeni nəslin nümayəndələri uzun illərdir fəaliyyət göstərən müəllimlərlə müqayisədə informasiya texnologiyalarına dair biliklərə daha tez bir zamanda yiyələnə bilirlər. Məhz bu problemlər ilk növbədə, orta və ali təhsil müəssisələrinin tədris proqramlarında müvafiq dəyişikliklərin edilməsi zərurətini ortaya qoyur: "Heç bir texnologiyanın tətbiqi insan amilini əvəz edə bilməz. İT-nin tədris prosesində tətbiqi insan əməyinin əvəz edilməsi deyil, təhsil imkanlarının genişləndirilməsi məqsədini daşıyır".
Nazir elektron xidmətlərin təhsil sistemində tətbiqi məsələlərindən də söz açdı. Zaman keçdikcə dünyada vətəndaşla dövlət arasında münasibətlərin xarakterinin dəyişdiyini, vətəndaşların dövlət orqanlarından daha keyfiyyətli və şəffaf xidmətlər gözlədiyini nəzərə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bu istiqamətdə elektron hökumət quruculuğu əvəzsiz rola malikdir. Hazırda Təhsil Nazirliyinin portalında 5 elektron xidmətin təqdim olunduğunu və bu sahədə fəaliyyətin genişləndirilməsi ilə bağlı kompleks tədbirlərin görüldüyünü dedi. Həmçinin ucqar kəndlərdə pedoqoji kadr çatışmazlığı, müəllimlərin peşə qabiliyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə ixtisasartırma kurslarının, təlimlərin keçirilməsi kimi problemlər və onların həlli yolları ilə bağlı fikirlərini bölüşdü.
Məruzəçi qeyd etdi ki, AR Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və AMEA ölkə alimlərinin apardıqları elmi-tədqiqat işlərinin, əldə olunan mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalardan olan “Tomson Reyters”in müəyyənləşdirdiyi istinad indeksli jurnallarda nəşri istiqamətində səylərini birləşdirməlidir. "Təhsil nazirliyi olaraq bu missiyanın həyata keçirilməsi üçün əlimizdən gələni etməyə hazırıq" deyə bildirən M.Cabbarov alimlərimizin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasının müasir dövrün tələbi olduğunu bildirdi.

Minister Mikail Cabbarov "rapid introduction of ICT in education is one of the priorities of the National Strategy for the Development of Education" 2014-12-08 09:25:23 / CONFERENCES
Ministry of Education, Ministry of Communications and Information Technologies and the National Academy of Sciences of the research conducted by scientists in the country, an important scientific results obtained from the prestigious international scientific bases "Thomson Reuters" unite their efforts to publish in journals indexed in the reference set.
The opinions of the Institute of Information Technology Education Minister Michael Jabbar's "E-state-building challenges," I said during his speech at the Republican Scientific and Practical Conference. Minister of ICT application in education, e-government services in connection with the activities carried out by the ministry, spoke about the current problems and future plans. That being said, as a result of globalization in the world at present, two main areas - IT and knowledge of a foreign language plays an indispensable role in the development of each site. National Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan is one of the priorities in a fast application of information and communication technologies in education. ICT-based learning methodology in accordance with the requirements of the establishment of educational institutions, infrastructure, electronic and video tutorials on different subjects in each school, the principal directions of the strategy, including the provision of modern technology. According to the minister, as a result of the measures taken in recent years, the Ministry of Education, 1765 educational institution fully equipped with the ability to use the Internet and e-learning resources. During the years 2005-2012, more than 112 schools have been teaching courses on ICT. Information technology in educational institutions, the minister said that, given the urgency of the modern education system, electronic textbooks, recently expanded portal of the ministry.
After the problems in the field of education Djabbarov said. Referring to the use of modern technology to ensure that every student speaker msələsinə the case of broadband Internet all over the country will expand the capacity of the Ministry of Education noted in this direction. He noted that the application of IT to all teachers in secondary schools, unequivocally accepted by teaching staff. It identifies opportunities for students in the control changes. On the other hand, the new generation of information technology for many years, in comparison with the teachers can gain knowledge more quickly. For these problems, first of all, secondary and higher education institutions need to be relevant curricula reveals: "No technology can replace the human factor. It's the application of the learning process, not to replace human labor, aims to expand educational opportunities."
He also spoke about the use of electronic services in the education system. Over time, the changing nature of the relationship between the citizen and the state, citizens, public authorities and noted that he expects better quality and transparent services. He noted that the indispensable role of e-government in this direction. At present the Ministry of Education e-services portal was 5 and he said it is taking comprehensive measures to expand the field of activity. Remote villages as well as the lack of teaching staff, in order to improve teachers' professional skills courses, such as trainings shared his views on the problems and their solutions.
The reporter noted that the Ministry of Education, Ministry of Communications and Information Technologies of the research work conducted by scientists in the country, an important scientific results obtained from the prestigious international scientific bases "Thomson Reuters" unite their efforts to publish in journals indexed in the reference set. "The Ministry of Education to carry out this mission, we are ready to do our best," he said Djabbarov integration into the international community of scientists reported that the demand of the modern era.