Qrid sistemləri ilə bağlı tədqiqatlar aparılır 2018-04-23 11:00:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə əməkdaşı Səməd Dursunov “Qrid sistemlərində təhlükəsizlik texnologiyalarının analizi” haqqında məruzəni təqdim etdi.
O, qrid sistemlərində istifadə edilən təhlükəsizlik standartlarından söz açaraq buraya Kerberos, TLS (Transport Layer Security), PKIX (Public key infrastructure) və s. aid olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Kerberos birdəfəlik avtorizasiyanı və ötürülən informasiyanın çevik qorunmasını, TLS doğruluğu, tamlığı və informasiyanın məxfiliyini təmin edir. PKIX açıq açar və imtiyazların idarə olunması infrastrukturları üçün olan ITU-T standartıdır.
Məruzəçi paylanmış hesablama mühitinin təhlükəsizlik sistemlərinə olan tələbləri haqqında danışdı. Bildirdi ki, bu tələblər istifadəçilərin birdəfəlik qeydiyyatının aparılması, hüquqların ötürülməsi, lokal təhlükəsizlik sistemləri ilə inteqrasiya və etibarlılıq əlaqələrinin həyata keçirilməsi imkanlarından ibarətdir.
O, həmçinin Grid Security Infrastructure (GSI) barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, GSI istifadəçilər və tətbiqlərin resurslara təhlükəsiz şəkildə daxil olmasına imkan verən Globus Toolkit-də istifadə olunan bir sıra alət, kitabxana və protokollardır. GSI sistemində hər bir istifadəçi şəbəkə üzərində şəxsiyyətini təsdiq etmək üçün X.509 sertifikatı və fərdi açardan istifadə etməlidir.
S.Dursunov GSI-yə birdəfəlik giriş əldə etməyin üstünlükləri, proksi sertifikat, böyük miqyaslı paylanmış hesablama nümunəsi, GSI-nin xüsusiyyətləri və s. haqqında məlumat verdi.

Studies on Grid systems are being conducted 2018-04-23 11:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
Next scientific seminar of department №4 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. An employee of the Department Samed Dursunov presented a report on "Analysis of security technologies in Grid systems."
He spoke about the security standards used in the grid systems, including Kerberos, TLS (Transport Layer Security), PKIX (Public key infrastructure) and so on. He noted that Kerberos provides unilateral authorization and flexible protection of transmitted information, TLS provides accuracy, completeness and confidentiality of information. PKIX is the ITU-T standard for open-source and privilege management infrastructure.
The speaker talked about the requirements for distributed computing environment to security systems. He said that these requirements include the possibility of registering users, transferring rights, and integrating local security systems with reliability.
He also informed about the Grid Security Infrastructure (GSI). He said that GSI is a set of tools, libraries and protocols used in the Globus Toolkit that allow users and applications to safely access resources. In the GSI system, each user must use the X.509 certificate and the private key to authenticate with the network.
S.Dursunov gave information about advantages of getting one-time access to GSI, proxy certificate, large-scale distributed computing example, GSI features and so on.