Neyroşəbəkə əsasında ilk oflayn tərcüməçi təqdim edilib 2018-04-24 10:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
“Microsoft” şirkəti neyroşəbəkə alqoritmləri əsasında işləyən və İnternetə qoşulmanı tələb etməyən oflayn tərcüməçini təqdim edib.
İstehsalçıların sözlərinə görə, İnternetə qoşulmadan tərcümə üçün bir çox avtonom proqram mövcud olsa da, onlarda tərcümənin keyfiyyəti istənilən səviyyədə deyil. Neyroşəbəkə alqoritmlərinə əsaslanan proqramların tərcüməsi isə daha dəqiqdir.
hi-news.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Microsoft Translator”un tamamlanmış versiyası ərəb, Çin (sadələşdirilmiş), fransız, alman, italyan, yapon, koreya, portuqal, rus, ispan və tay dilləri üçün yenilənmiş neyroşəbəkə dil paketlərini dəstəkləyir. Tərcümənin keyfiyyəti digər proqramlarla müqayisədə orta hesabla 23 faiz artıb.
Qeyd edək ki, neyroşəbəkə tərcüməsi funksiyası 2017-ci ilin payız aylarında, lakin yalnız neyroşəbəkə hesablamaları üçün ayrılmış çipə malik bəzi qurğularda əlçatan idi, həm də daim İnternetə qoşulmanı tələb edirdi. Yenilənmiş versiyanı tezliklə IOS və Android sistemləri üçün proqram mağazalarında yükləmək mümkün olacaq.

Far from each of us is given the ability to learn at least one foreign language. But what if you need to go abroad, and the knowledge of the local language is not enough? Use the online translator, which in the vastness of the web is great. But they all have one drawback: they need a connection to the Internet. But Microsoft recently introduced a fairly high quality offline translator, which works on the basis of neural network algorithms and does not require an Internet connection.
It should be noted that the function of neural network translation was available from the autumn of 2017, but only on a small number of devices with a dedicated chip for neural computing, and even with the requirement of online online for work. Moreover, according to the statement of the same Microsoft, the function of the offline translator can be used by third-party developers whose programs are adapted to work with the Microsoft Translator API. Download the updated version in stores for iOS and Android will be in the very near future.
"The modified version of Microsoft Translator supports updated neural network language packs for the following languages: Arabic, Chinese (Simplified), French, German, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian, Spanish and Thai. The quality of translation on average increased by 23% compared to other similar programs. "