“Əşyaların İnterneti: mövcud vəziyyəti, problemləri və həlli yolları” mövzusunda məruzə dinlənildi 2018-04-06 16:38:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. İnstitutun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov “Əşyaların İnterneti” sahəsində aparılan araşdırmaların elmi-nəzəri nəticələri haqqında olan məruzəsini təqdim etdi.
M.Həşimov Əşyaların İnternetinin (Əİ) yaranması və inkişaf tarixi haqqında ətraflı məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, ilk dəfə “Əşyaların İnterneti” ifadəsi Kevin Aşton tərəfindən işlədilmişdir. Bu termin 2005-ci ildə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının analitiklər qrupunun İnternetin vəziyyətinə həsr olunmuş hesabatında işlədildikdən sonra isə diqqəti cəlb etməyə başlamışdır. 2010-cu ildə şəbəkəyə qoşulmuş əşyaların sayı (12,5 milyard) tarixdə ilk dəfə dünya əhalisinin sayını (6,8 milyard) keçmişdir.
Əİ-nin tətbiq sahələrindən danışan məruzəçi onun kənd təsərrüfatı, neft, qaz sektoru, ticarət mərkəzləri, mənzillərdə və s. tətbiq olunduğunu vurğuladı.
M.Həşimov Əİ-nin arxitekturasından söz açaraq onun sensor, şəbəkə, tətbiqi səviyyələrinin olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, sensor səviyyəsinin əsas məqsədi sensorların köməyi ilə fiziki aləmdən məlumatları toplamaq və mübadilə etməkdən, şəbəkə səviyyəsinin vəzifəsi sensor səviyyəsi tərəfindən toplanmış məlumatları qəbul etmək və həmin məlumatları Əİ qurğularına və tətbiqlərinə ötürmək üçün inteqrasiya olunmuş şəbəkələr vasitəsilə marşrutları müəyyən etməkdən ibarətdir. Tətbiqi səviyyə isə şəbəkə səviyyəsindən ötürülən məlumatları alır, lazımi xidmətləri və əməliyyatları təmin etmək üçün həmin məlumatlardan istifadə edir.
O, sensor şəbəkələri, bu səviyyədə istifadə olunan avadanlıqlar, müasir mobil cihazların sensorları, şəbəkə səviyyəsində və Əİ-də istifadə olunan standartlar haqqında danışdı.
Məruzəçi həmçinin, Əİ arxitekturasının hər bir səviyyəsinə aid olan problemlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, sensorların məhdud enerjiyə malik olması, fiziki cəhətdən təhlükəyə məruz qalması, elektron tullantıların artması və s. sensor səviyyənin çatışmazlıqlarıdır. Əİ-də şəbəkə standartları ilə bağlı ümumi bir mexanizmin olmaması, şəbəkəyə kənardan müdaxilə etməklə qovşaqların sıradan çıxarılmasının mümkünlüyü və s. şəbəkə səviyyəsinin problemləridir. Tətbiqi səviyyənin problemlərinə isə böyük kütləvi məlumat axınının adi serverlərdə saxlanması, duman texnologiyalarından (Fog Computing) səmərəli istifadə olunması üçün tətqiqatlara ehtiyac olması və s. aiddir.
Sonra M.Həşimov Əİ-nin çatışmazlıqlarından söz açdı. Bildirdi ki, buraya hazırda avadanlıqların nişanlanması və monitorinqi üçün heç bir beynəlxalq standartın mövcud olmaması, texnologiyanın inkişafı ilə gündəlik fəaliyyətlərdə insan müdaxiləsinin azalaraq Əİ-nin istifadəsi ilə avtomatlaşdırılması, həyatımızın getdikcə texnologiyanın nəzarəti altına alınması və başqa amillər aiddir.
Daha sonra Əİ-nin təhlükəsizliyindən danışan məruzəçi onun cihazlarının 70%-nə hücum etməyin çox asan olduğunu, buna görə də, İnternetə qoşulmuş cihazları hücumlara qarşı təmin etmək üçün səmərəli bir mexanizmə ehtiyac yarandığını diqqətə çatdırdı.
Sonda məruzəçi Əİ sahəsində keçirilən konfranslar və dərc olunan jurnallar haqqında məlumat verdi, Əİ-nin “Cisco” şirkətinin əşyalarının artım proqnozunu təqdim etdi. Həmçinin, Əİ və Duman, Əİ və Şeh, Əİ və Big Data, Bulud və Duman texnologiyalarından danışdı.

The lecture on "The Internet of Things: Current Situation, Problems and Solutions" delivered 2018-04-06 16:38:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
The next scientific seminar of department of No. 4 was held at the Institute of Information Technology of ANAS.  The senior research fellow of the Institute, PhD Mammad Hashimov presented the report on the "The Internet of Things".
M.Hashimov gave detailed information about the creation and development of the Internet of Things. According to him, for the first time the phrase "The Internet of Things" was used by Kevin Ashton. This term began to draw attention after International Telecommunications Union analytics group's report on Internet status in 2005. In 2010, the number of items connected to the network (12.5 billion) was the world's first-ever (6.8 billion) history.
IT is applied in the agricultural, oil, gas sector, shopping malls, apartments, etc., the reporter said.
M.Hashimov spoke about the architecture of the IT and stressed that it has sensor, network and application levels. He noted that the main objective of the sensor level is to collect and exchange information from the physical environment with the help of sensors, to determine the route level through integrated networks to transmit data collected by the sensor level and to transmit that information to IT facilities and applications. The application level receives data transmitted over the network level and uses the same information to provide the necessary services and operations.
He talked about sensor networks, equipment used at this level, sensors of modern mobile devices, and network standards and standards used in the EU.
The speaker also briefed on the challenges related to each level of EU architecture. He stated that limited energy of sensors, physically endangered, increased electronic waste, and so on.  are deficiencies of sensor level. The absence of a common mechanism for network standards in the AI, the possibility of removing interconnections from the outside of the network, and etc. are network level problems. The maintenance of massive mass flow on ordinary servers, the need for researches for efficient use of fog computing and so on belong to the problem of application level.
Then, Mr. Hashimov talked about the shortcomings of the IT. Here includes marking equipment and absence of any international standards for its monitoring, With the development of technology, automation of human intervention in everyday activities with the use of IT, increasing the control of technology in our lives and other factors.
Later, he informed abut about security of IT. It is very easy to attack 70% of its devices, so there is a need for an effective mechanism to attack devices connected to the Internet, reporter said.
Finally, the reporter provided information about conferences and journals published in this field, and presented the growth forecast of Cisco's assets. He also talked about IT and Fog, AI and Dew, IT and Big Data, Cloud and Fog technologies.