Dünya ölkələrində dronlardan istifadə necə tənzimlənir? 2018-04-03 12:00:00 / KONFRANSLAR
Dronlar gündəlik həyatımızda gükeçdikcə daha çox sahələrdə tətbiq olunur. Mütəxəssisləgüman edirləki, tezliklə pilotsuz uçuş aparatları insan həyatınıayrılmaz hissəsinə çevriləcək
aerozone.space saytının məlumatında bildirilir ki, son zamanlar dünya ölkələrində dronlardan istifadəyə görə inzibati məsuliyyət məsələsi böyük aktuallıq kəsb edir. Müxtəlif ölkələrdə dronlardan istifadəyə dair müxtəlif qanunlar qüvvədədir.
BöyüBritaniya
Böyük Britaniyanın Hitrou aeroportunda dronun A320 aerobusu ilə toqquşma təhlükəsi nəticəsində hakimiyyət pilotsuz uçuş aparatlarını potensial təhlükə kimi qəbul edərək bir neçə qanun qəbul etdilər.  Belə ki, Böyük Britaniyada maksimum 122 metr hündürlükdə kopterlərdən istifadə etmək olar. Şəxsi həyatın mühafizəsi ilə əlaqədar olaraq, dronların obyektə (insan, tikinti və s. ) maksimum yaxınlığı 50 metr təşkil edir. Sıx məskunlaşmış ərazilər və ya böyük insan qruplarından uzaqlıq 150 metr kimi müəyyənləşdirilib. Üstəlik, kopter istifadəçiləri dronlardan kommersiya məqsədlərilə istifadəyə dair icazəyə malik olmalıdır.
Fransa
Fransa hələ 2012-ci ildə dünyada ilk dəfə olaraq, pilotsuz təyyarələrə qanun çərçivəsində nəzarət etməyə başlamışdır. Ölkədə dronlar iki kateqoriyaya bölünür: birinci kateqoriya həvəskarlar üçün nəzərdə tutulmuş dronlardır. Bu aparatları insanların məskunlaşdığı ərazilərdə gecə vaxtı 150 metrdən çox hündürlükdə istifadə etmək qadağandır.
İkinci kateqoriya dronların peşəkar istifadəçilərinə aiddir. Bu kateqoriyaya daxil olan dron istifadəçiləri öz fəaliyyəti ilə bağlı mülki aviasiya idarəsini xəbərdar etməli, material və ehtiyat hissələrini qeydiyyatdan keçirməli, eləcə də insanların yaşadığı ərazilərin üzərindən uçuş üçün icazə almalıdır.
Almaniya
Almaniyada dronlardan hər yerdə istifadə etmək olar. Əgər siz:
5 kq-dan kiçik drona sahibsinizsə;
Uçuş zamanı dron vizual olaraq nəzarətdədirsə;
Uçuşla heç kəsə mane olmursunuzsa.
Almaniyada insanlar, küçələr və binalar üzərindən uçmaq olmaz.  Əgər dronun çəkisi 25 kq-dan çoxdursa, bunun üçün lisenziya tələb olunur.
İtaliya
İtaliyada dronlardan istifadə etmək üçün müvafiq orqanlarda qeydiyyatdan keçmək vacibdir.
İndoneziya
İndoneziyada drona xüsusi icazə olmadan sahib olmaq qadağandır. Bu aparatlardan qanunsuz istifadəyə görə, 400 milyon rupiyə qədər (təxminən 120 min AZN) cərimə nəzərdə tutulur.
Tailand
Tailandda dronlardan istifadə etmək olmaz. Məmurların fikrincə, pilotsuz təyyarələr hava hərəkətinin təhlükəsizliyi və milli təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından böyük təhlükə yaradır. Dronlardan icazəsiz istifadəyə görə, 40 min bat (təxminən 2 501 manat) məbləğində cərimə və ya 1 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmə nəzərdə tutulur.
Antarktida
Antarktida tur operatorları beynəlxalq assosiasiyası bütün turistlərə ekologiyanı nəzərə alaraq Antarktida ərazisində dronlardan istifadəni qadağan edir.
ABŞ
ABŞ-da dronların səbəb olduğu 700 hadisədən sonra, bu aparatların qeydiyyatı məcburi hesab edilmişdir.

Law on drons in different countries of the World 2018-04-03 12:00:00 / CONFERENCES
Being initially military, drones are increasingly used in our daily lives and, perhaps, can soon become an integral part of it. However, if you use the drones in the wrong place and at the wrong time, you risk being fined.
Recently, cases of administrative responsibility for the use of drones both in Russia and abroad have become more frequent. If you want to travel with drones, then keep in mind that different laws apply to different countries in relation to unmanned vehicles.
UNITED KINGDOM:
After the unmanned drone almost collided with the A320 airbus at Heathrow Airport, the British authorities considered the drones to be a potential danger and issued a number of laws:
Use Copter can only in the line of sight with a maximum flight altitude of 122 meters and a maximum distance of 500 meters;
The maximum approximation of the drone to the object (man, construction, etc.) is 50 meters (this is related to the law on the protection of private life);
Remoteness from densely populated areas or large groups of people should be 150 meters;
Copter users must have permission to use drones for commercial purposes.
FRANCE:
France became the first country in the world to begin monitoring the use of drones at the legislative level - back in 2012.
All drones are divided into two categories:
The first category is drones for fans. They are not allowed to run at night over populated areas and at an altitude of over 150 meters.
The second category is professional drones. For them, the rules of civil aviation. The user of such a drone should notify the civil aviation department of his activity, register materials and spare parts, and also request permission for flights over the populated areas.
GERMANY:
In Germany, drones can be used everywhere, including in the city, if you:
Have a drone weighing less than 5 kg;
The drone during the flight is in visual control, in addition to the FPV;
Are not in the controlled airspace;
You do not interfere with flight;
No one is in danger.
ITALY:
In Italy for flights on drones it is necessary to register them in the appropriate bodies. While looking for information about Italy, I came across the story of Anton Wojciechowski about the flight of the Copter with the Copter.
INDONESIA:
Drones without special permission in Indonesia are prohibited. For use without permission, there is a large fine - up to 400 million rupees (4 million rubles)
THAILAND:
In Thailand, you can not use drones. According to officials, drones pose a great threat to the safety of air traffic and national security. For unauthorized use of drones, a fine of 40,000 baht (about 84,800 rubles) or 1 year of imprisonment is provided.
ANTARCTICA:
The International Association of Antarctic Tour Operators prohibits all tourists from using drones in Antarctica for environmental reasons.
USA:
In the US, after 700 incidents with drones, they introduced mandatory registration of unmanned aerial vehicles.