Yeni sistem kardioloqları əvəz edəcək 2018-02-28 11:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
“Google” şirkəti uzun müddətdir ki, tibb sahəsində müasir texnologiyaların tətbiqinə böyük maraq göstərir. Belə ki, daha əvvəl şirkətin mütəxəssisləri şəbəkənin insanların gözlərinin şəkilləri üzrə diabetik retinopatiyanın (göz damarlarının zədələnməsi) olub-olmadığını bilməsi üçün xüsusi alqoritmlərdən istifadə etməyi təklif ediblər.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, ekspertlər hesab edirlər ki, artıq süni intellekt insanın infarkt və ya digər ürək-damar xəstəlikləri ilə rastlaşması riskini müəyyən edə bilər. Belə ki, “Google”un neyroşəbəkəsi proqrama yüklənmiş tibbi məlumatlarla əldə olunmuş informasiyanı müqayisə edərək, pasiyentin gözünün qan damarlarının təsvirini emal edə bilər.
İnformasiyanın emalını daha da sürətləndirmək üçün neyroşəbəkə, həmçinin pasiyentin tibbi kartına yazılmış müalicə və diaqnostikanın nəticələrindən istifadə edə bilər. Məsələn, damarların vəziyyətinin yoxlanılması və xəstəliklərin proqnozlaşdırılması zamanı ürək-damar sisteminə mənfi təsir edən amillər (daha əvvəl keçirilmiş xəstəliklər, zərərli vərdişlər və s.) haqqında məlumatlardan istifadə etmək mümkündür. İstehsalçılar neyroşəbəkənin növbəti 5 il ərzində sağlamlıqla bağlı problemləri 70 faiz dəqiqliklə proqnozlaşdıracağını bildiriblər.

Google has long been interested in medicine. For example, earlier developers of the company suggested using learning algorithms so that the network could recognize from the photos of people's eyes the presence of diabetic retinopathy - damage to the vessels in the eyes.
Now experts believe that artificial intelligence can determine whether a person is at risk of experiencing a heart attack or other cardiovascular problems, Izvestia writes. So, thanks to special algorithms, Google's neural network can process the image of the blood vessels of the patient's eye, comparing the information obtained with the data of medical research put into the program.
To speed up the processing of information even more, the neural network can also use the results of treatment and diagnostics recorded in the patient's medical record. For example, with a control "reconciliation" of the state of vessels and the prediction of diseases it is possible to use information about previously transmitted diseases, bad habits and other factors negatively affecting the cardiovascular system. According to the developers, the neural network Google predicts deviations in health for the next five years with an accuracy of 70%.