ABŞ alimləri gözün süni analoqunu yaradıblar 2018-02-27 11:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Yeni ixtiranı Harvard Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Mühəndislik və Tətbiqi Elmlər Məktəbinin alimləri təqdim ediblər – onlar insan gözünün iş prinsipi üzrə işləyən süni göz yaradıblar. Qurğu polimerlər və elektrodlardan istehsal edilmiş kvadrat metalinza və süni əzələdən ibarətdir.
“Bu ixtira oftalmologiyada istifadə olunmaqla yanaşı, göz mikroskopları və mobil telefonların kameralarının müasirləşdirilməsi üçün vasitə olacaq. Həmçinin virtual və ya əlavə edilmiş reallıq qarniturunda quraşdırıla biləcək”, –  deyə tətbiqi fizika üzrə professor, layihənin rəhbəri Federiko Kapasso bildirib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, 30 mikrometr qalınlığa malik metalinzaların xüsusiyyətlərini linzanın ətrafında yerləşdirilmiş, şəffaf elektrodlar və elastik dielektrik materialdan ibarət olan süni “əzələnin” köməyi ilə idarə etmək olar. Linzanı sıxaraq və ya dartaraq elektrodlara lazımlı gərginliyi vermək olar. Beləliklə, onun fokuslanmasını dəyişdirmək və optik qüsurlara düzəliş etmək mümkündür.
Hazırda Harvardın İnkişaf və Texnologiyalar üzrə İdarəsi intellektual mülkiyyətin müdafiəsi üçün lazım olan sənədləri rəsmiləşdirir və ixtiranın kommersiyalaşdırılması imkanlarını öyrənir. Lakin hələ ki, “gözlərin” tətbiq sahələri üzrə konkret planlar açıqlanmır.

Scientists from the United States have developed an artificial analogue of the eye 2018-02-27 11:00:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
The new invention was presented by scientists from the School of Engineering and Applied Sciences at Harvard University – they created an artificial eye, working on the principle of human, – RIA Novosti reports with reference to The Harvard Gazeette. The device consists of square metal and artificial muscle made of polymers and electrodes.
"This invention is useful not only in ophthalmology. The eye is perfect for upgrading microscopes, cameras with mobile phones and can be mounted in a virtual or augmented reality headset, "says Federico Capasso, professor of applied physics, project head and author of the article.
The properties of a 30-micrometer-thick metal can be controlled with an artificial "muscle" placed around the lens and consisting of transparent electrodes and an elastic dielectric material. On the electrodes, you can apply the desired voltage by squeezing or stretching the lens, so you can change its focus and correct optical defects.
At the moment Harvard Development and Technology Department draws up the documents necessary for the protection of intellectual property and studies the possibilities of commercialization of the invention, but no specific plans for the application of the "eye" have yet been disclosed.