Kompüter klaviaturadan istifadə xüsusiyyətlərinə görə insanların cinsini tanıya bilir 2018-02-22 10:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Klaviaturada mətnin yığılması xüsusiyyəti individualdır, lakin qadınlar və kişilərdə cinsi 95 faiz dəqiqliklə müəyyən etməyə imkan verən ümumi xüsusiyyətlər mövcuddur.
Yunanınstanın Demokrit Universitetindən İoannis Simperidis (Ioannis Tsimperidis) və onun həmkarları 75 könüllü (36 kişi və 39 qadın) üzərində araşdırmalar aparıblar. Onların kompüterlərinə 10 ay ərzində klavişə hər toxunmanı fiksasiya edən, xüsusi olaraq hazırlanmış “IRecU” proqram-keyloqqerləri quraşdırılıb.
Toplanmış fayllar “ISqueezeU” statistik analiz proqramı ilə təhlil edilib. O, mətnin yığılmasının müxtəlif xüsusiyyətləri ilə insanın cinsinin mümkün korrelyasiyalarını (iki və daha artıq təsadüfi dəyişənlər arasındakı statistik əlaqə) qiymətləndirməyə imkan verib: düymələrin sıxılma zamanı, hərflər arasında fasilələr və s.
Analizlər göstərib ki, bu xarakteristikalardan bəziləri həqiqətən də cins ilə korrelyasiya edilir. “Digital Investigation” jurnalı tərəfindən dərc edilmiş məqalədə alimlər belə xüsusiyyətlər arasında N, onun ardınca O, həmçinin M və O klavişlərinin sıxılması arasındakı fasiləni qeyd ediblər.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, bu xarakteristikalar və onlarla bağlı olan çəki əmsalları 78 faizdən çox dəqiqliklə istifadəçinin cinsiyyəti təyin edə bilən (onlardan ən müvəffəqiyyətlinin məhsuldarlığı 95 faizi ötüb) beş müxtəlif neyroşəbəkənin öyrənilməsi üçün istifadə olunub.
Müəlliflər hesab edirlər ki, istifadəçinin cinsinin təyini analizi polis araşdırmaları və ya reklam kampaniyalarının hədəf planlaşdırılması üçün alət ola bilər.

The computer learned to recognize the gender of a person by using the keyboard 2018-02-22 10:00:00 / INTERESTING INFORMATION
The type of typing on the keyboard is different for everyone, but all men and all women have common features that allow you to set the floor with confidence greater than 95 percent.
For their work, Ioannis Tsimperidis (Ioannis Tsimperidis) and his colleagues from the Greek University of Democritus selected 75 volunteers (36 men and 39 women). On their computers were installed specially created programs-keyloggers IRecU, which within 10 months fixed each pressing of the key.
The collected files were analyzed by the statistical analysis program ISqueezeU. She allowed to assess the possible correlations of a person's sex with different features of typing: the time of keystrokes, pauses between individual letters, and so on.
The analysis showed that some of these characteristics are indeed significantly correlated with the sex. In an article published by Digital Investigation, scientists among such features are called the pause between pressing the N key and the next O, as well as M and O. The reasons for these differences were not of interest to the authors.
These same characteristics and associated weights were used to train five different neural networks, which were soon able to determine the gender of the user with an accuracy of more than 78 percent, with the success of the most successful of them exceeding 95 percent.
The authors believe that such an analysis can become a tool for an inconspicuous and unobtrusive definition of a user's sex - for police investigations or planning targeted advertising campaigns.