Cinayətkarların həbs edilməsində “ağıllı” eynəkdən istifadə ediləcək 2018-02-08 12:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Çinin Xenan əyalətində polislər iş prosesində sifətin tanınması funksiyasına malik eynəklərdən istifadəyə başlayıblar. Qurğunun köməyilə artıq bir neçə cinayətkarı saxlamaq mümkün olub.
“Eynək insan sifətini qeydə alır, bundan sonra informasiyanı axtarışda olan insanların siyahısı ilə müqayisə etmək üçün ümumi məlumat bazasına göndərir”, – deyə əyalətin administrasiya nümayəndəsi Çjan Syaoley bildirib.
belta.by saytının məlumatında bildirilir ki, eynək ilk dəfə ötən həftə Çin Yeni ili ərəfəsində sərnişinlərin artımı ilə əlaqədar olaraq, Çjençjou şəhərinin dəmiryolu stansiyasının girişlərində tətbiq edilib. Saxlanılanların arasında soyğunda və hadisə yerindən qaçmaqda təqsirləndirilən və axtarışda olan şəxlər olub. Həmçinin saxta şəxsiyyət vəsiqəsindən istifadə etməyə çalışan 26 nəfər saxlanılıb.

Chinese police began to detain criminals with the help of "smart glasses" 2018-02-08 12:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Policemen in the Chinese province of Henan began to apply technology goggles with the function of face recognition. This is reported by TASS with reference to the newspaper Global Times. It is noted that with the help of the novelty it has already been possible to detain several delinquents. "The glasses are fixed by human faces, and then they send the information to a common database for comparison with the list of people on the wanted list," said the representative of the provincial administration Zhang Xiaolai.
The glasses were used for the first time last week during patrolling the entrances of the railway station in Zhengzhou City due to the increase in passenger traffic on the eve of the Chinese New Year. Among the detainees were seven people who were wanted on charges of robbery and flight from the scene of an accident. Also, 26 people were identified who tried to use a fake ID.