“Gələcəkdə insan bədənini əvəzləmək mümkün olacaq” 2018-02-05 12:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Robot texnikası üzrə ekspert Kris Middlton “Daily Star Online” saytına müsahibəsində robotlar və süni intellektin insanlara əbədi yaşamağa köməyi barədə söz açıb. Bildirib ki, bu kimi texnologiyalarla məşğul olan şirkətlərin əksəriyyəti yardımçı texnologiyaların insan həyatını yaxşılaşdıracağına inanır.
rambler.ru saytının məlumatına görə, ekspert istənilən şirkət və ya hökumətin insanlar üçün faydanı maksimum səviyyəyə çatdırmaq məqsədilə süni intellekt və robot texnikasından istifadə edə biləcəyini bildirib. Həmçinin qeyd edib ki, texnologiyalar intellektə toxunmadan insan bədənini əvəzləməyə imkan verə bilər.
“50 və ya 100 ildən sonra insan bədənini əvəzləmək mümkün olacaqmı? Mən bunu inkar etmək istəməzdim”, – K.Middlton vurğulayıb. Qeyd edib ki, robotlaşdırma və süni intellektin gələcəkdə böyük rol oynayacağı ilə bağlı geniş yayılmış fikirlərə baxmayaraq bu mülahizələr yalnız proqnozdur.
“Mən robot texnikası və süni intellekt haqqında yazıram, çünki bunun sayəsində bizim cəmiyyəti hansı formada görmək istəyimizlə bağlı vacib məsələlər qaldırılır”, – deyə ekspert əlavə edib.

In the future, the human body can be completely replaced - an expert 2018-02-05 12:00:00 / INTERESTING INFORMATION
In an interview with Daily Star Online, Chris Middleton told how robots and artificial intelligence can help people live forever. He noted that most companies that are engaged in such developments believe that supporting technologies should improve a person's life.
"We can assume that any company or government can use artificial intelligence and robotics to maximize the benefits for a few people," he said. The expert also stressed that technology can allow a person to replace a body, but the intellect itself will remain untouched.
"In 50 or 100 years, can the human body become completely replaceable? I would not deny it, "Middleton said. At the same time, he noted that, despite the belief that robotics and artificial intelligence play an important role in the future, these assumptions are only predictions.
"I write about robotics and artificial intelligence, because this raises important questions about what kind of society we want or do not want to see," the expert concluded.