İlk məsafədən enerjidoldurma qurğusu sertifikatlaşdırılıb 2018-01-04 10:56:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
ABŞ Federal Rabitə Komissiyası qadcetlər üçün ilk məsafədən enerjidoldurma qurğusunu sertifikatlaşdırıb. “Energous” startapı tərəfindən hazırlanmış “WattUP Mid Field Transmitter” qurğusu mobil cihazların 1 m məsafədən enerji ilə doldurulması üçün radiotezliklərdən istifadə edir. Sensor elektrik enerjisini sonradan uyğun qəbulediciyə malik qurğulara ötürülən radiotezliklərə çevirir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “Energous” simsiz enerjidoldurma qurğularının hazırlanması ilə məşğul olan ilk startap deyil. Bir sıra şirkətlər elektrik avtomobilləri üçün bu kimi sistemlərin yaradılması üzərində işləyir. Lakin “WattUP Mid Field Transmitter” Federal Rabitə Komissiyasının sertifikasiyasından keçən ilk qurğudur. O, eyni zamanda qəbulediciləri olan bir neçə qurğunu – telefon, planşet və digər “ağıllı” qadcetləri enerji ilə doldura bilər.

Wireless charging “at a distance” on its way to smartphones and other gadgets 2018-01-04 10:56:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
While we wait for batteries that have double the normal capacity and charge five times as fast, the FCC has just approved a product that delivers the next step in wireless charging.
The WattUp Mid Field transmitter, developed by San Jose startup Energous, is a power-at-a-distance wireless system that can charge devices up to around 3 feet away. This would be a significant improvement over the wireless smartphone chargers currently available, which require that the handset is in direct contact with the unit — typically a circular pad — making them only slightly more convenient than a wired charger.
The WattUp Mid Field transmitter, which Energous announced had received FCC approval yesterday (via Engadget), is said to be the first commercial wireless charging unit to work at this distance with multiple wireless devices simultaneously: from smartphones to keyboards, headphones and more.