Elastik elektronikanın çap edilməsi metodu tapılıb 2017-12-25 16:03:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Şimali Karolina Universitetinin tədqiqatçıları metal ərintisinin köməyilə elastik elektronikanın çap edilməsi texnologiyasını təqdim ediblər.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, yeni texnologiya elastik elektronikanın istehsalı nəticəsində ümumi xərcləri əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa imkan verir. Bunun üçün bu kimi qurğuların yaradılması zamanı istifadə edilən funksional mürəkkəblərin əvəzinə 60 dərəcə Selsi temperaturda əriyən metal ərintilər tətbiq edilib.
Alimlər bildiriblər ki, bu texnologiya daha az xərclərlə böyük miqdarda mikrosxemlər istehsal etməyə imkan verəcək. Maraqlıdır ki, yeni texnologiya çap plataları və mikrosxemlərdən elastik ekranlara qədər istənilən texnikanın istehsalına asanlıqla inteqrasiya edilə bilər.

Researchers at North Carolina State University in the US have developed a technique for directly printing metal circuits that they claim could make it easier to manufacture flexible electronics.
The technique can use multiple metals and substrates and is compatible with existing electrohydrodynamic printing technology, which is already used in many manufacturing processes that use functional inks. However, instead of ink, the process uses molten metal alloys with melting points as low as 60°C.
As the scientists assure, this technology will make it possible to produce a large number of microcircuits at a much lower cost than using the usual methods. It is also interesting that the new technology can easily be integrated into the production of any equipment from printed circuit boards and microcircuits to flexible screens.