Ən qabaqcıl olimpiada 2017-12-06 12:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
2018-ci ilin fevral ayında Cənubi Koreyada Qış Olimpiadası keçiriləcək. Tədbirin təşkili üçün 2 milyard dollar xərclənib. Ölkə turistlər və tamaşaçıları ilk növbədə texniki yeniliklərlə təəccübləndirməyi planlaşdırır.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına görə, olimpiadanın keçiriləcəyi Pxençxan şəhərində sürücüsüz avtobuslar işləyəcək. Bu avtobusların daxilində şüşələrin əvəzinə böyük ekranlar quraşdırılıb. Pəncərədən mənzərəyə baxmaq mümkün olacaq. Lakin bu şüşələr faktiki olaraq, böyük planşetlərdir. Sərnişin bu ekranlar vasitəsilə olduğu yeri dəqiqləşdirə, xəbərləri və ya yarışmanı izləyə bilər. Avtobusda hətta müxtəlif yeməklər sifariş etmək olar. Onlar dronlar vasitəsilə çatdırılacaq. Belə ki, avtobusun marşrutu boyunca xüsusi qəbul stansiyaları yerləşdirilib. Sərnişinlər oradan bağlamaları götürəcəklər.
Oyunlar zamanı yalnız insanlar deyil, robotlar da təhlükəsizliyi təmin edəcəklər. Cənubi Koreyanın ən yaxşı robotları HUBO humanoidləridir. Onlar pilləkənlə irəliləyə, avtomobili idarə edə, qapıları aça, həmçinin insanları səs və zahiri görünüşə görə tanıya bilirlər.
Koreyanın hər yerində virtual reallıq olacaq. Eyni zamanda 32 idman növü virtual reallıqda göstəriləcək. Evdə olan tamaşaçılar xüsusi eynək və ya şlemlər sayəsində olimpiada atmosferinə maksimum yüklənə biləcəklər. Daha bir virtual reallıq texnologiyası – “freeD” müxtəlif nöqtələrdə quraşdırılmış kameralar sayəsində istifadəçiyə bir məqama istənilən bucaqdan baxa bilmə imkanı verir. Bu texnologiyadan, əsasən, futbolda istifadə olunacaq.
Həmçinin koreya dilini bilməyənlər üçün dil baryerini məhv edəcək “GenieTalk” proqramı istifadəyə veriləcək. Koreya, ingilis, yapon, rus, ərəb və alman dillərini dəstəkləyən proqramın bazasında hər dildə 100-dən 800 minə qədər söz vardır.
Cənubi Koreyada keçiriləcək olimpiadada yüksəksürətli İnternet əlçatan olacaq. Belə ki, ölkənin əsas provayderi KT Corporation 5G texnologiyasını sınaqdan keçirir. Bu, LTE-dən min dəfə daha sürətlidir. Məhz yüksəksürətli İnternet VR-translyasiyaların və idman yarışlarının yüksək dəqiqliklə nümayişini təşkil etməyə imkan verəcək.

The most advanced Olympics 2017-12-06 12:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Three months later, South Korea will host the Winter Olympics. The country has spent an enormous $ 2 billion on the organization, and is ready to surprise tourists and spectators.
According to the hi-tech.mail.ru, Pyeongchang will be run by unmanned buses. And this is the case when the absence of a driver is not the most advanced characteristic. Inside the buses, huge screens are installed instead of the glasses. While looking at the landscape outside the window, it turns out to it's a tablet. You can interact with them: specify where you are now, understand the bus route, watch the news or broadcast the competition. You can even order food that the drone will deliver. Yes, yes, the drone. During the bus route there are special reception stations. There parcels with food will be dropped directly into the hands of the passenger.
not only people Will provide security during the games, but also robots. The main pride of South Korea's robotics is the humanoid HUBO. They can walk the stairs, drive a car, open door handles or twist valves, and recognize people by voice and appearance.
Virtual reality will be everywhere in Korea. At once 32 kinds of sports will be shown in a virtual reality (VR). Thanks to special glasses or helmets, the audience at home can immerse themselves in the atmosphere of what is happening. Intel hinted that the VR will accurately show jumps from a springboard and figure skating.
In conjunction with virtual reality is another technology - freeD. Due to the number of cameras installed at different points after digital processing, the user can view one moment from any angle. So it works in football.
The GenieTalk program will also be used to destroy language barriers for those who do not speak Korean. The database supports Korean, English, Japanese, Russian, Arabic and German, from 100 to 800,000 in every language.
High-speed Internet access in South Korea will be accessible. So, the country's main provider, KT Corporation, is testing the 5G technology. This is a thousand times faster than LTE. It will allow high-speed Internet to organize high-precision demonstration of VR-transitions and sports competitions.