Unikal qurğu ürəklə bağlı problemləri aşkar edəcək 2017-11-22 15:50:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
“CeyKeyMedikal” şirkəti ürək-damar xəstəliklərinin diaqnostikası üçün kredit kartından kiçik kardioqraf təqdim edib. Çəkisi cəmi 25 qr olan qurğu bir həftə ərzində insanın ürəyinin fəaliyyətini qeydə alır. Sonra informasiya USB vasitəsilə portala ötürülür. Burada həkim onu təhlil edərək ilkin diaqnoz qoya bilər.
Şirkətin direktoru Aleksandr Kostrikin bildirib ki, “ELSKAN” layihəsinin əsas üstünlüyü ürək qulaqcıqlarının fibrilyasiyasının erkən mərhələdə qeydə alınması və diaqnostikası imkanıdır. Bu problem tromboemboliya, insult və infarktdan ölümün əsas səbəblərindəndir.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, kardioqrafın kliniki sınaqları zamanı müayinənin nəticələrinə əsasən, ürəkdə 20 əməliyyat yerinə yetirilib və ya dərmanlarla müalicə tövsiyə edilib. Qurğunun qiymətinin 35-85 dollar təşkil edəcəyi gözlənilir.

The company "Jk Medical" presented a cardiograph for the diagnosis of cardiovascular diseases of a size smaller than a credit card and weighing only 25 grams. The cardiograph is able to record the work of a person's heart within a week. Retail price should be 2000-5000 rubles.
Further through USB the information is transferred to a portal where it can be analyzed by the doctor and put the preliminary diagnosis. Commented the director of the company Alexander Kostrikin: "The main advantage of the project" ELSCAN "is the ability to register and diagnose atrial fibrillation at an early stage.
This problem goes to the first level of mortality from thromboembolism, strokes and heart attacks, meddaily.ru  reports.During the clinical tests of the device, according to the results of the examination (more than 300), 20 heart operations were performed or medicamental therapy was recommended. "