Dünyada ən güclü kvant kompüteri hazırlanıb 2017-11-13 11:10:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
“IBM” şirkəti “Google” və digər nəhəng şirkətlərlə rəqabət şəraitində güclü kvant kompüterinin hazırlanması üzərində işlədiklərini elan edib.
Kvant hesablamaları və süni intellekt tədqiqatları üzrə bölmənin rəhbəri Dario Cilin bildirdiyinə görə, alimlər 50 kvantlıq prosessorun prototipini müvəffəqiyyətlə quraşdıraraq gücünü ölçüblər. D.Cilin sözlərinə görə, belə gücə malik kvant kompüteri dünyada ilkdir.
popmech.ru saytının məlumatında bildirilir ki, hələ inkişafının erkən mərhələsində olan kvant hesablamaları texnologiyaları müasir kompüterlərlə müqayisədə, hesablamaların daha sürətli aparılması üçün kvant fizikasının xüsusiyyətlərindən istifadə edir.

IBM announced a 50-quantum bit (qubit) quantum computer, the largest in the industry so far.
IBM announced a real achievement in the race with Google and other big companies that are trying to build a powerful and working quantum computer.
Dario Gil, who heads the department for research on quantum computing and artificial intelligence, said that scientists successfully built and measured a prototype processor with 50 quantum discharges. According to Djil, the quantum computer of such power was created for the first time.
Quantum computing is a technology that is still in the early stages of development, popmech.ru reports. It uses the features of quantum physics to perform calculations at a much faster rate than modern computers.