Süni intellekt Britaniyanın ən yaxşı hüquqşünaslarına qalib gəlib 2017-11-06 15:29:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
“CaseCruncher Alpha” hüquqi sorğuların qiymətləndirilməsi sistemi real iddialarla Böyük Britaniyanın 100 ən yaxşı şəxsi vəkilindən daha dəqiq işləyib. Qeyri-formal xarakter daşıyan yarışma süni intellekt əsasında yaradılmış yeni alətin effektivliyinin qiymətləndirilməsi üçün nəzərdə tutulub.
aifactory.ru saytının məlumatında bildirilir ki, süni intellekt və hüquqşünaslara sadə məsələni həll etmək tapşırılıb: mübahisəli ödənişlər haqqında real məlumatlar əsasında ödənişlərin sığortası sistemi ilə bağlı iddianın müvəffəqiyyət əldə etmə ehtimalını qiymətləndirmək. Hər iki tərəf cəmi 775 proqnoz verib və süni intellektin dəqiqliyi 86,6 faiz, insanların dəqiqliyi isə 66,3 faiz təşkil edib.
BBC telekanalının jurnalistləri bu nəticəyə əsaslanaraq, yaxın zamanlarda süni intellektin hüquq ofislərində əsasən statistik informasiyanın emalı ilə məşğul olan kiçik klerkləri əvəz edib-etməyəcəyi məsələsini gündəmə gətiriblər. Maşınlar məsələnin “dəqiq cavabı” olduqda insanları üstələyirlər, lakin müstəqil şəkildə məsələnin şərtlərini nəzərdən keçirməyi və düşünməyi bacarmırlar.
“CaseCruncher Alpha” Kembric Universitetinin tələbələri – Yozef Maruşak, Rebekka Aqliolo və Lyudviq Bulun layihəsidir. Diqqətəlayiqdir ki, onlar hüquq fakültəsində oxuyurlar və İT sahəsində dərin biliklərə malik deyillər. Əvvəlcə onlar iddialar üzrə tipik suallara sürətli cavablar verməsi üçün çat-botu layihələşdiriblər. Sonra alqoritmi genişləndirərək onu kifayət qədər mürəkkəb işlərin analizi üçün uyğunlaşdırıblar.

Artificial Intelligence has just defeated a hundred of the best lawyers in Britain 2017-11-06 15:29:00 / INTERESTING INFORMATION
The CaseCruncher Alpha project, a system for evaluating legal inquiries, turned out to be more accurate in dealing with real claims than the 100 best private lawyers in London. The competition was of an informal nature and was intended to assess the effectiveness of a new tool based on artificial intelligence.
AI and lawyers have set a relatively simple task: on the basis of real data on controversial payments, assess the likelihood of success in filing a claim for a payment insurance system. A total of 775 forecasts were made on each side and the accuracy of the AI was 86.6%, while in people it did not exceed 66.3%. For those who want to order a legal service, this is a weighty and obvious difference.
As a result of the competition, the BBC journalists raised the topic: will AI replace the law offices of junior clerks in the coming years, which are engaged primarily in the processing of statistical information. The answer is no, but I really want to. Machines are guaranteed to outperform people if the formulation of the task includes an "exact answer", but they are not able to independently review the conditions of the task and flexibly think. But after all, most small employees perform extremely boring, routine work and, in addition, very slowly.
CaseCruncher Alpha - the brainchild of three students at Cambridge University, Josef Marushak, Rebecca Agliolo and Ludwig Bull. It is noteworthy that they all study at the Faculty of Law and do not have a profound knowledge of IT. Initially, they designed a chatbot for quick answers to typical questions on suits, but then expanded the algorithm and adapted it to analyze fairly complex cases.