2 noyabr 1988-ci ildə dünyada ilk dəfə İnternetdə virusun mövcudluğu barədə təsəvvür əldə edilib. Belə ki, həmin gün bir günə ABŞ ərazisində 6 min serverin – İnternetə qoşulan bütün kompüterlərin 10 faizinin işini iflic edən “Morris” adlı virus yaranıb. Virus “Unix” sistemli kompüterlərin “sendmail” və “fingerd” proqramlarının məlum boşluqlarından istifadə etməklə və mini-lüğətdən istifadəçi parollarını seçməklə onları yoluxdurub.
Sonradan məlum olub ki, virusun müəllifi Kornell Universitetinin aspirantı Robert Morrisdir. O, bu əməli ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyində çalışan atasının təkidi ilə etdiyini etiraf edib. İlkin qiymətləndirməyə görə, virus 96,5 milyon dollar məbləğində ziyan vurub, buna baxmayaraq aspirant şərti cəza və kiçik məbləğdə cərimə ilə canını qurtara bilib.
ferra.ru saytının məlumatına görə, R.Morris kodda kiçik səhvə yol verərək proqramın öz-özünün dəfələrlə surətini çıxarmasına səbəb olmaqla yoluxmuş kompüter resurslarından tam istifadə edib.
Hazırda R.Morris Massaçussets Texnologiya İnstitutunun professorudur. Proqramın çıxış kodunun disketi Boston elmi muzeyində saxlanılır.
Qeyd etmək lazımdır ki, məhz ABŞ aliminin virusu sayəsində insanlar informasiya təhlükəsizliyi barəsində ciddi düşünməyə başlayıb, çoxmilyardlı antivirus proqramları bazarı təşəkkül tapıb.

The first Internet virus was 29 years old 2017-11-02 16:30:00 / INTERESTING INFORMATION
On November 2, 1988, for the first time in the world, there was an idea of the existence of a virus on the Internet. That same day, a virus named "Morris" has been blown up to 6,000 servers across the United States - about 10 percent of all computers connected to the Internet. The virus infected them by using known spaces of "Sendmail" and "fingered" programs of "Unix" systems and by choosing user passwords from mini-dictionary.
It was later discovered that the author of the virus was Robert Morris, a graduate student at Cornell University. He admitted that this was done by his father's insistence at the US National Security Agency. According to preliminary estimates, the virus inflicted $ 96.5 million, but despite this, the postgraduate was able to survive with conditional fine and a small fine.
R. Morris has made use of infected computer resources, causing a minor mistake in the code, causing the program to replicate itself many times, ferra.ru reports.
At present, R. Morris is a professor of the Massachusetts Institute of Technology. The disks of the program's output code are stored in the Boston Museum of Science.
It should be noted that thanks to the virus of the US scientist, people began to think seriously about the information security, and the multi-billionaire antivirus software market was created.