Robota vətəndaşlıq verilib 2017-10-27 12:40:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Ər-Riyadda keçirilən “Future Investment Initiative” adlı iqtisadi konfransda Sofiya adlı insanabənzər robota Səudiyyə Ərəbistanı vətəndaşlığı verilib.
“Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına təşəkkür edirəm. Mən vətəndaşlıq almış ilk robot oldum”, – deyə Sofiya bildirib.
lenta.ru saytının məlumatına görə, Səudiyyə Ərəbistanında mövcud olan sərt qaydalar ölkə əhalisinin üçdə birini təşkil edən əcnəbi işçilərə vətəndaşlıq verməyə imkan vermir.
2016-cı ilin martında Sofiya müsahibə zamanı “İnsanları öldürəcəksənmi?” sualını “bəli” deyə cavablandırmışdı. 2017-ci ilin aprelində ABŞ televiziyasında çıxış etmiş robot dünyanı ələ keçirmək arzusundan bəhs etmiş, sonra bunun yalnız zarafat olduğunu bildirmişdi.
İnsanabənzər robot 60-dan çox emosiyanı təsvir edə bilir. Onun gözlərinə yerləşdirilmiş xüsusi kameralar həmsöhbətlə göz təması qurmaq üçün nəzərdə tutulub. Humanoidin yaradıcısı Devid Hanson onu hazırlayarkən britaniyalı aktrisa Odri Hepbernin obrazlarından ilhamlanıb.

During the economic conference Future Investment Initiative, which takes place in Riyadh, the humanoid robot Sofia obtained the citizenship of Saudi Arabia. Bloomberg writes that this is the first case in the world of granting citizenship to a robot.
"I thank the Kingdom of Saudi Arabia," Sofia said from the scene. "I was the first robot in the world to be able to obtain citizenship."
It is noted that such a decision can cause discontent among the citizens of the country, which consider it blasphemous to vest objects with human images, lenta.ru reports. However, in Saudi Arabia, there are strict rules that do not allow citizenship to be given to foreign workers, who constitute one-third of the total population of the country.
During an interview in March 2016, Sofia gave a positive answer to the question "Will you kill people?". Later, in April 2017, speaking on American television, she told of the desire to capture the world abut added that this was just a joke.
Humanoid Sophia can represent more than 60 emotions. In her eyes are placed special cameras, built-in to establish eye contact with the interlocutor. In the development of the humanoid, its creator David Hanson (David Hanson) was inspired by the images of British actress Audrey Hepburn.