Ürəyin “ölüm” tarixini öncədən xəbər verən analiz 2017-10-18 15:10:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Bir çox kliniki tədqiqatlar sağlamlıq vəziyyətinin dəyişikliyini proqnozlaşdırmağa imkan verir. Bir müddət öncə ABŞ-ın Cons Hopkins Universitetinin alimləri mitoxondridə şifrələnmiş informasiyanın insanın ürək xəstəliklərindən vəfat etmə riskinin nə qədər olduğu haqqında məlumat verdiyini elan ediblər.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına əsasən, tədqiqatların nəticələri “JAMA Cardiology və European Heart Journal”da dərc edilib. Hazırlanmış test yalnız insanı qəfil ölümün gözlədiyini xəbər vermir, həm də onun qarşısını almağa (məsələn, öncədən müalicəyə başlamaqla) imkan verir. Alimlərin araşdırmalarına görə, insanda mitoxondrial DNT-nin surəti nə qədər az olarsa, ürək xəstəliklərindən ölüm riski o qədər yüksək olur.
Doktor Den Ekrinqin rəhbərlik etdiyi komanda demək olar ki, mitoxondrial DNT-nin surətlərinin sayının ölçüldüyü və DNT nüvələrin sayı ilə müqayisə aparıldığı 22 min pasiyentin genetik məlumatlarını toplayıblar. Bütün məlumatlar hazırda ürək xəstəliklərinin diaqnostikasında “qızıl standart” hesab olunan kardioloji kalkulyatora daxil edilib. O, arterial təzyiq, xolesterinin səviyyəsi və siqaret çəkmə stajı, ürək döyüntüsünün sürəti və s. meyarları nəzərə alır.
Yeni DNT meyarının əlavə edilməsi risk qrupuna daxil olmamış 6 insanda növbəti 5 il ərzində ürək tutması barədə öncədən məlumat verməyə imkan verib. 139 insan isə, onlara yazılmış sağlamlıq üçün ziyansız statinaminin profilaktik müalicəsini dayandırıblar. İkinci tədqiqat nəticələri təsdiq edib: alimlər 11 min pasiyentdə mitoxondrial DNT-nin surətlərinin sayını ölçüblər və 20 il ərzində bu göstəricinin aşağı düşdüyü 361 insanın qəfil ürək dayanmasından vəfat etdiyini aşkar ediblər.
“Biz hesab edirik ki, mitoxondrial DNT-nin surətlərinin sayı ürək-damar xəstəlikləri riski amillərinin yeni markeridir. Onların sayı təcili olaraq müalicəyə başlamaq ehtiyacını göstərə bilər. Biz bu metodun köməyi ilə yaxın zamanda qəfil ürək “ölümü” riskinə meyilli insanları aşkar edəcək test hazırlaya bilərik”.

Analysis can forecast the "death" time of heart 2017-10-18 15:10:00 / INTERESTING INFORMATION
A variety of clinical studies allow predicting a change in the state of health and suggesting that a person is waiting in the future. But not so long ago, scientists from the Johns Hopkins University released new data according to which information encrypted in the mitochondria can provide information about how great a person's risk of dying from heart disease.
The results of the studies are published in the journals JAMA Cardiology and European Heart Journal, nanonewsnet.ru reports. The developed test cannot only predict whether a person is waiting for sudden cardiac death but also to prevent it. For example, to give the opportunity to begin treatment in advance. According to the findings, the researchers found that the lower the number of copies of mitochondrial DNA in a person, the higher the risk of death from heart disease.
The head of the study was Dr Dan Eking. The scientist and his team collected genetic data from almost 22,000 patients who measured the number of copies of mitochondrial DNA and compared them to the number of nuclear DNAs. All the data were included in the cardiac calculator, which is now the "gold standard" in the diagnosis of heart disease. It takes into account a lot of criteria: from blood pressure to cholesterol and smoking experience to heart rate.
The addition of a new DNA-criterion allowed predicting a heart attack in six people who were not at risk in the next 5 years. And 139 people were able to abolish, without harm to health, the preventive treatment with statins, which was prescribed. The second study only confirmed the results: the scientists measured the number of copies of mitochondrial DNA in 11,093 patients and found that within 20 years 361 people who had this index was depressed died of sudden cardiac arrest.
"We believe that the number of copies of mitochondrial DNA is a new marker of risk factors for cardiovascular disease. Their number may indicate an urgent need to initiate treatment. With the help of our method, we can create a test that will identify people at risk of sudden cardiac death in the near future."