“Nobel mükafatı texnologiyalar sahəsinə də aid edilməlidir” 2017-10-11 15:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Cari ilin oktyabr ayının əvvəllərində 2017-ci il üzrə Nobel mükafatı laureatlarının adları açıqlandı. Dünya ictimaiyyətinin bütün diqqətinin Nobel mükafatı laureatlarına yönəldiyi bir vaxtda “Quartz” nəşri dünyanın ən nüfuzlu mükafatının texnologiyalar sahəsinə də aid edilməsinin vacibliyini gündəmə gətirdi.
İsveç ixtiraçısı Alfred Nobel yüz ildən çoxdur ki, mükafatı təsis edib. O, bütün sərvətinin mükafatın yaradılması üçün sərf olunmasını vəsiyyət edib. “İnvestisiyalardan gələn gəlir, onu hər il, əvvəlki il ərzində bəşəriyyətə daha böyük fayda gətirənlər arasında mükafat şəklində paylayacaq fonda aid olmalıdır”, deyə Nobel öz vəsiyyətində yazmışdı. Alim mükafatın verilməli olduğu kateqoriyaları da qeyd etmişdi: fizika, kimya, ədəbiyyat, fiziologiya və ya tibb, həmçinin sülh mükafatı. 1968-ci ildə bu siyahıya iqtisadiyyat da əlavə edildi.
Lakin Nobelin ölümündən sonra, 118 il ərzində dünya tamamilə dəyişdi. Sənaye dövrü başa çatdı və informasiyalaşdırma erası başladı. Dünya əhalisinin yarısı şəhərlərə köçdü, parnik effekti yüksək səviyyəyə nail oldu, mobil telefonlar isə dünyada ən məşhur texnologiya oldu. Hazırda 4 milyard insanın İnternetə çıxışı var, informasiya axını isə iqtisadiyyatın inkişafına sənaye mallarından daha güclü təsir edir. Bütün bu dəyişikliklər texnologiyalar sayəsində baş versə də, hələ də bu sahə üzrə Nobel mükafatı verilmir. Nikola Tesla və Tomas Edison kimi bəşəriyyətin inkişaf vektorunu həmişəlik dəyişdirən dahilərə belə bu mükafat təqdim edilməyib.
İxtiraçılar yalnız fizika kateqoriyasında Nobel mükafatı laureatı olmağa müvəffəq ola biliblər. Məsələn, radioötürücü ixtirasına görə Qulyelmo Markoni (1909), həmçinin tranzistorlar (1956), lazer (1964), yarımkeçiricilər (2000) və işıq diodları (2014) ixtiraçıları. Nobel mükafatının 881 laureatından cəmi 28-i mühəndis və ya texnoloqdur.
Bu nüfuzlu mükafata riyaziyyatçılar da layiqdir. Çünki riyaziyyat ən universal dil, bütün dəqiq elmlərin əsasıdır. Deyilənlərə görə, A.Nobelin fin riyaziyyatçısı Rolf Nevanlinna ilə münasibətləri yaxşı olmayıb və onun mükafatın ilk laureatı olacağını bildiyi üçün riyaziyyatı ümumiyyətlə siyahıdan çıxarmağa qərar verib. Alimin riyaziyyatı tətbiqi elm kimi qəbul edərək, onu sərbəst fənn hesab etməməsi variantı da mövcuddur. Lakin bu fikir XX əsrin böyük kəşfləri (məsələn, Eynşteynin nisbilik nəzəriyyəsi) ilə təkzib edilib.
Bütün bunlara baxmayaraq, Nobel Komitəsi mövcud olan siyahıya yeni kateqoriyalar əlavə etməməyə qərar verib. Qeyd etmək lazımdır ki, mühəndislər, texnoloqlar, riyaziyyatçılar və informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərin də nüfuzlu mükafatları vardır. Lakin onlar Nobel mükafatı qədər diqqəti cəlb etmirlər.
“Quartz” nəşri öz kəşfi ilə Yer kürəsində hər bir insanın həyatını daha da yaxşılaşdıran alimlərin şərəfinə, Nobel mükafatı almayan, lakin onun meyarlarına tamamilə uyğun olan mühəndis və ixtiraçıların siyahısını tərtib edib. nanonewsnet.ru saytı siyahını təqdim edib:

"It's time to introduce the Nobel Prize in Technology" 2017-10-11 15:00:00 / INTERESTING INFORMATION
While all the world's attention is focused on the Nobel Prize laureates, Quartz is worried that the most prestigious award in the world has bypassed technology. Therefore, they compiled a list of scientists who were bound to receive it for their invaluable contribution to the development of mankind.
Swedish inventor Alfred Nobel established the award more than a hundred years ago, bequeathing to turn all his property into liquid values and place in the bank at interest. "The income from the investments must belong to the fund, which will annually distribute them in the form of bonuses to those who during the previous year brought the greatest benefit to humanity," Nobel wrote in his will. In the same place, the scientist indicated the categories according to which the award should be awarded: physics, chemistry, literature, physiology or medicine, and also a peace prize. In 1968, the economy was added to this list.
However, 118 years after Nobel's death, the world has changed a lot. The industrial epoch has come to an end successfully, and now we live in the era of informatization. Half of humanity moved to cities, the greenhouse effect reached an unprecedentedly high level, and mobile phones became the most popular technology in the world. Four billion people have access to the Internet, and data flows affect the growth of the economy more than production goods. All these changes have occurred exclusively thanks to technology, but for them still, do not give the Nobel Prize. Neither for cars, nor for light bulbs, nor for mobile phones, nor for the Internet. They did not give a prize to the inventors of a modern combine and to scientists who first sequenced the human genome. Not to mention Nicholas Tesla and Thomas Edison - geniuses who forever changed the vector of human development.
If suddenly the inventors manage to become Nobel laureates, then only in the category of physics. For example, Guglielmo Marconi for the invention of a radio transmitter (1909), as well as the creators of transistors (1956), lasers (1964), semiconductors (2000) and light-emitting diodes (2014). Of the 881 Nobel Laureates, only 28 are engineers or technologists.
No less than undeservedly, the reward goes around the attention of mathematicians, and they do not get tired of complaining for decades. But mathematics is a universal language, the basis of all exact sciences, the most important theoretical discipline. There is a legend that Alfred Nobel simply did not like Finnish mathematician Rolf Nevanlenn, and knowing that he was the first winner of the award, he decided to exclude math from the list altogether. According to another legend, Nobel's wife had a lover - a Swedish mathematician. True, this version does not withstand any criticism, since Nobel was not married.
Perhaps the scientist simply did not consider mathematics an independent discipline, perceiving it as an applied science. But this argument is also refuted by the great discoveries of the twentieth century, beginning with Einstein's theory of relativity and ending with the Higgs boson, which directly follows from fundamental achievements in mathematical theory.
However, despite the obvious injustice of what is happening, the Nobel Committee decided to stop at the economy and no longer add disciplines to the already available list. Yes, engineers, technologists, mathematicians and information technology specialists have their own, not less prestigious awards. But they do not attract a hundredth attention to themselves, which goes to the Nobel Prize.
In honour of those people who made their life better with their discoveries, Quartz compiled a list of engineers and inventors who did not receive the Nobel Prize but fully meet its criteria.