Yeni mikroskop hüceyrə və orqanların 3D-təsvirlərini yaradır 2017-09-22 15:19:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Madridin III Karlos Universitetinin alimləri tədqiq edilən obyektlərin üçölçülü modellərini tez bir zamanda əldə etmək imkanına malikdirlər. Hazırladıqları mikroskop sayəsində onlar məsələn, balıqların ürəyinin necə döyündüyünü görə və dərhal onun üçölçülü rekonstruksiyasını əldə edə bilərlər.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, bu qurğu saniyədə 200 kadra qədər çəkməyə imkan verir, bunun sayəsində aparat analoji qurğuların fonunda əlverişliliyi ilə seçilir. Buna bənzər ən müasir aparatlar saniyədə ən çox beş şəkil çəkmək imkanına malikdir.
Aparat dörd lazerlə təchiz edilib, lakin onların sayını altıya qədər artırmaq mümkündür. Qurğu bu lazerlər sayəsində müxtəlif tip hüceyrələri digər hüceyrəyə nəzarət etmək lazım olduğu zaman hər dəfə onları dəyişdirməyə ehtiyac olmadan işıqlandıra bilər.
Üçölçülü modeli yaratmaq üçün, mikroskop müxtəlif mövqelərdən şəkillər çəkir, buna görə də, bu mürəkkəb prosesə cəlb edilmiş bütün lazer, kamera, filtr və mühərriklər aparatın işini nizama salan, istehsalçıların “QI-scope” adlandırdıqları xüsusi proqram təminatı ilə idarə olunurlar.
Alimlərin sözlərinə görə, onların mikroskopu canlı orqanizmləri öldürmədən onları daha effektiv öyrənməyə imkan verəcək.

A new microscope creates 3D images of cells and organs in real time 2017-09-22 15:19:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
Scientists from the University of Madrid Carlos III now have the opportunity to quickly obtain three-dimensional models of the objects under study. Thanks to the microscope they created, they can see how, for example, the heart of a fish beats, and then receive a three-dimensional reconstruction of its contractions.
The development allows you to shoot up to 200 frames per second, thanks to which the device stands out favorably against the background of similar devices - the most modern devices of such a plan, according to scientists, are capable of making no more than five shots per second, hi-news.ru  reports. The device is equipped with four lasers, but their number can be increased to six. Thanks to these lasers, the device can illuminate cells of different types without having to change them each time it was required to observe another cell.
To create a three-dimensional model, the microscope takes pictures from different positions, so all lasers, cameras, filters and motors involved in this complex process are controlled by special software that regulates the operation of the device, which the developers call "QI-scope". According to scientists, their microscope will make it possible to study living organisms more effectively, without resorting to their killing.