İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Birləşdirilmiş İnformatika Problemləri İnstitutu arasında müqavilə imzalanıb 2014-10-08 09:22:35 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Birləşdirilmiş İnformatika Problemləri İnstitutu (BİPİ) arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına dair müqavilə imzalanıb.
Əsas məqsəd elm və təhsil sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına kömək etmək, müvafiq sahədə birgə konfrans, layihə və tədqiqatlarda iştirakı təmin etməkdir. Müqavilədə, həmçinin institutlar arasında kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması nəzərdə tutulur. Qeyd olunur ki, elmi-tədqiqat strategiyalarının hazırlanması və HORİZON-2020 kimi beynəlxalq qrant proqramlarında iştirak üzrə birgə fəaliyyət əsas hədəflərdəndir.
Qeyd edək ki, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev Minsk şəhərində ezamiyyətdə olmuş və bu müddətdə BİPİ-nin baş direktoru, “İnformatika” jurnalının baş redaktoru, t.e.d., prof. Aleksandr Vasilyeviç Tuzikov ilə görüşmüşdür. Görüşdə iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafına dair müzakirələr aparılmış və sözügedən müqavilənin imzalanması qərara alınmışdır.

Information Technology Institute of Informatics Problems of the National Academy of Sciences of Belarus signed an agreement 2014-10-08 09:22:35 / CONFERENCES
Belarus National Academy of Sciences Institute of Information Technology, Institute of Informatics Problems (BP) signed an agreement on the establishment of cooperation.
The main objective is to promote international cooperation in the field of science and education, with the joint conferences, research projects and to ensure participation. The agreement also envisages exchange of experience among institutions and personnel. It is noted that the research strategies and grant programs such as Horizon 2020, the main objectives of the joint action.
Note that the head of the Institute of Information Technologies in Minsk, were on a mission and in the process Reforms Fataliyev CEO of BP, "Science" magazine, prof. Alexander Vasilyevich Tuzikov met. On the development prospects of cooperation between the two organizations were discussed and it was decided that the signing of the contract.