Big Data analitika, text mining və elmmetriya istiqamətində tədqiqatlar davam etdirilir 2017-07-10 11:00:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2017-ci il üçün 6 aylıq hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev Big Data analitika, text mining və elmmetriya istiqamətində tədqiqatların davam etdirildiyini dedi. Bildirdi ki, 6 ay ərzində şöbədə 12 məqalə və 7 konfrans materialı hazırlanmışdır.
Məruzəçi 5-i xarici nəşr olmaqla, 7 jurnalın redaksiya heyətinin üzvü olduğunu, Web of Science (Thomson Reuters) və Scopus (Elsevier) bazalarında indeksləşən jurnallar və konfranslardan göndərilmiş 22 məqaləyə rəy hazırladığını diqqətə çatdırdı.
O, şöbənin elmi-praktiki və innovativ fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlərdən də söz açdı. “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi” və “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihələrin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyə dəstəyiylə yerinə yetirildiyini bildirdi.
Beynəlxalq  elmi  əməkdaşlıqla əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verən R.Alıquliyev Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziyanın Malaya Universiteti və Qazaxıstan İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu elmi qurumların alimləri ilə birgə elmi araşdırmalar aparılmış, 5 məqalə və 1 tezis hazırlanmışdır.
Alim rəhbərlik etdiyi şöbənin elmmetrik göstəriciləri haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə son 5 ildə 1357, ümumilikdə isə 2141 istinad olunmuşdur.

Studies on Big Data analytics, text mining and science are continuing 2017-07-10 11:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
The semiannual report for 2017 of the Department No.13 was delivered at the Information Technology of ANAS. Head of Department, correspondent member of ANAS Ramiz Aliguliyev said that researches in the field of Big Data analytics, text mining and scientometrics are continuing. He said that 12 articles and 7 conference materials have been prepared in the department in the current year.
Reporter noted that  he is a member of an editorial board of 7 journals, 5 of them are foreign publication, and has prepared an opinion for 22 articles sent  from journals indexed on Web of Science (Thomson Reuters) and Scopus (Elsevier)and  conferences .
He also talked about the work carried out within the scientific-practical and innovative activities of the department. The grant projects "Development of new methods and algorithms for the synthesis of electronic science and its functional subsystems" and "Development of methods and algorithms for ensuring information security in big data environment  and its some  applications"  financed by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan .
R. Aliguliyev informed about the activities carried out in connection within the international scientific cooperation and noted that cooperation with the University of Australia, Malaysia's Malaya University and the Kazakhstan Institute of Information and Computing Technologies were established. He said that scientific studies were carried out jointly with academics of these scientific institutions, 5 articles and 1 thesis were prepared.
The scholar also informed about the scientometric indicators of the department headed by him. According to him, the works of the department colleagues have been cited 1357 in the last 5 years and 2141 in total.