“Web of Science” üzrə sertifikasiya proqramı keçirilir 2017-07-11 16:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya MərkəzindəAMEA Rəyasət Heyəti və “Thomson Reuters” agentliyinin Moskva və Kiyev nümayəndəlikləri tərəfindən AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşlarına “Web of Science” məlumat platforması üzrə sertifikasiya proqramı keçirilir. Seminarda AMEA-nın 20 elmi-tədqiqat müəssisəsindən məsul şəxslər iştirak edirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev sertifikasiya proqramının əhəmiyyətindən danışdı. Alim bu kimi təlimlərin keçirilməsinin ölkəmizdə daha mühüm elmi nailiyyətlərin əldə edilməsinə, Azərbaycan elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiya prosesinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
R.Əliquliyev dünya elmi ictimaiyyəti arasında ən nüfuzlu elmi-analitik informasiya təminatçısı və mənbəyi kimi tanınan “Thomson Reuters” təşkilatının iki gün davam edəcək sertifikasiya proqramında iştirakçıların “Web of Science” platforması haqqında biliklər əldə edəcəyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, yüksək indeksli jurnallar, kitablar, konfrans materialları və digər nəşrlərin əhatəli toplusuna malik biliklər bazası olan bu platforma təbiət, texniki, ictimai, humanitar elmlər və incəsənət üzrə materialları əhatə edərək axtarış, analiz və biblioqrafik informasiyanın idarə edilməsi sahəsində geniş imkanlar təqdim edir.
Sonra “Thomson Reuters” agentliyinin Elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət departamentinin Təhsil Proqramları şöbəsinin müdiri Valentin Boqorov çıxış etdi. Bildirdi ki, azərbaycan və rus dillərində keçiriləcək sertifikasiya proqramında iştirakçılara “Web of Science” platforması və onunla əlaqədar alətlərlə iş üzrə nəzəri biliklər təqdim olunmaqla yanaşı, praktik bacarıqlar da aşılanacaq.
Daha sonra “Thomson Reuters” agentliyinin elmi informasiya resursları üzrə ekspertləri Aygün Babazadə və İrina Tixonkovaçıxış edərək “Web of Science Core Collection”ın yaranma tarixi, əsas prinsipləri, istinadların analizi, jurnalların seçilməsi, məlumat bazası, axtarış sorğusunun tərtib edilməsi, sorğunun dəqiqləşdirilməsi və axtarış nəticələrinin analizi, nəticələr üzərində iş, müəllif və istinad olunma göstəriciləri, “ResearcherID” istifadəçisinin profili və s. barədə ətraflı məlumat verdilər.
Tədbirdə, həmçinin iştirakçılara “Journal Citation Reports”un jurnallarına istinad üzrə illik hesabatlar, “Journal Citation Reports”un strukturu və interfeysi, “EndNote online” vasitəsilə biblioqrafiya üzərində iş, məlumat bazasında təşkilat üzrə genişləndirilmiş axtarış, “InCites” analitik platformasından istifadə qaydalarına dair məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, proqramın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq və həmin mütəxəssislər işlədikləri təşkilatlarda “Web of Science” platforması üzrə məsul şəxs qismində fəaliyyət göstərəcəklər.

The certification program on "Web of Science" was held 2017-07-11 16:00:00 / IMPORTANT EVENTS
A certification program on the information platform "Web of Science" for employees of the institutes and organizations of the Academy by the Moscow and Kiev representative offices of the "Thomson Reuters" agency was held  at theTraining  and Innovation Center of the Institute of Information Technology of the Presidium of ANAS. The seminar was attended by officials from 20 research institutions of ANAS.
The event was opened by academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev, who spoke about the importance of the certification program. The scientist expressed his confidence that the holding of such trainings will make a significant contribution to the achievement of even more important scientific results in our country, as well as to the integration of the national science into the international scientific community.
R.Alguliyev brought to attention that in the two-day certification program of the agency "Thomson Reuters", which is the leading scientific and analytical information provider among the world scientific community, participants will get knowledge about the "Web of Science" platform.
Then Valentin Bogorov, head of the Department of Educational Programs of the Department of Scientific Research and Intellectual Property of the Thomson Reuters agency, made a speech. He said that at the seminars on the certification program, which will be held in Azerbaijani and Russian languages, participants will also be taught practical skills, along with the presentation of theoretical knowledge about the "Web of Science" platform and tools for working with it
Then the experts on the scientific information resources of the agency Thomson Reuters Aygun Babazade and Irina Tikhonovagave detailed information about the history of the creation, the main principles of the Web of Science Core Collection, the analysis of links, the selection of journals, the information base, the search query, the refinement of the query and analysis Search results, work on results, authors 'and links' rates, user profile «ResearcherID», etc.
Participants will also be informed about the annual reports on links to Journal Citation Reports, the structure and interface of Journal Citation Reports, work on bibliography through EndNote online, an expanded search for an organization in the information base, rules for using the analytical platform InCites .