Müasir İKT yenilikləri haqqında məruzə dinlənildi 2017-07-05 12:00:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi seminarının növbəti iclasında müasir İKT yeniliklərinə dair məruzə dinlənildi. Yeni texnoloji məhsullar haqqında məlumat verən AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin administratoru Tural Mustafayev hücum mövqeyinin gücləndirilməsi üçün yapon milli voleybol komandasının istifadəsinə verilmiş robotlardan söz açdı. Bildirdi ki, müdafiə-blok funksiyasını yerinə yetirən robotlar saniyədə 3,7 metr reaksiya göstərirlər. İnsanlardan sürətli olan bu qurğular voleybolçuların dəqiqlik göstəricilərinin artmasına səbəb olurlar. Bu robotların hələ ki, yalnız əvvəldən müəyyən olunmuş 10-15 düzülüş əsasında istifadə olunduğunu söyləyən məruzəçi gələcəkdə onların hərəkət detektorlarının köməyi ilə təkmilləşdirilməsinin planlaşdırıldığını qeyd etdi.
Həm yerdə hərəkət etmək, həm də uçmaq imkanına malik aeromobil barədə danışan məruzəçi hərəkət sürəti 160 km/saat-a bərabər olan aeromobilin 2020-ci ildə kütləvi satışa çıxarılacağını və satış qiymətinin 1,2-1,6 milyon ABŞ dolları arasında olmasının nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
T.Mustafayev “Kickstarter” platformasında təqdim olunmuş, “ağıllı” qol saatlarının xüsusiyyətlərini özündə birləşdirən “SGNL Smart strap” qurğusunu təqdim etdi. Onun sözlərinə görə, qulaqcıqlardan istifadə etmədən telefonla danışmağa imkan verən bu qurğu vasitəsilə səs siqnalları insanın qolundan vibrasiya ilə barmaqlara, oradan isə qulağa ötürülür. Qurğu telefona bluetooth vasitəsilə qoşulur. “İndiegogo” saytında öncədən sifariş verməklə satış qiyməti 149 dollar təşkil edir. O, həmçinin qeyd etdi ki, bu layihəyə 50 min dollar hədəf qoyulsa da, o, artıq 1,4 milyon dollar dəstək toplayıb.
“Youtube” istifadəçisi tərəfindən hazırlanmış Virtual Reallıq yarış qurğusu haqqında məlumat verən T.Mustafayev bu qurğunun kompüter oyunları oynamaq üçün hazırlanmasına baxmayaraq gələcəkdə real təlim simulyatoru kimi modernləşdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı. Quraşdırılması 25 min dollara başa gələn avadanlığın yaxın zamanda oyun salonlarında da istifadə olunacağı güman olunur.
O, həmçinin İsveçrədə yerləşən texniki məktəbin şagirdləri tərəfindən hazırlanmış, fiziki məhdudiyyətli insanların pilləkənləri asanlıqla qalxmasına imkan verən əlil arabaları, havada 10 dəqiqə uçan “Jetpack”, daşınabilən “Amazon Mobile datacenter”, Massaçusets Texnologiya İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “C Learn” proqram platforması və s. İKT yenilikləri barədə ətraflı məlumat verdi.

At the next meeting of the scientific seminar of the Institute of Information Technologies of ANAS the report on modern ICT innovations was heard. Providing information about new technological products, AzScienceNet Network Data Center's manager Tural Mustafayev spoke about the robots given to the Japanese national volleyball team to strengthen their attack position. He said that the robots performing the defense-block function react 3.7 meters per second. These devices, which are quicker than human, cause the volleyball players to increase their accuracy. The reporter, who said that these robots were still used only on the basis of 10-15 predefined layouts, said that they were planning to be improved with their action detectors in the future.
Speaking about aeromobil as well as the ability to fly both on the ground, the reporter said that the aeromoobil with a speed of 160 km / h would be launched in 2020 and the selling price would be $ 1.2-1.6 million.
T.Mustafayev presented the "SGNL Smart Strap", which was introduced on the Kickstarter platform, incorporating the features of the "smart" watch. According to him, through this device, which allows the phone to communicate without the headphones, the sound signals are transmitted to the fingers and to the ear from vibrating to the human arm. The device connects to the phone via bluetooth. Pre-order on the site of "Indiegogo", the sales price is $ 149. He also pointed out that although this project was targeted at $ 50,000, he has already collected $ 1.4 million.
T.Mustafayev, who provided information about the virtual reality racing device developed by the user of Youtube, pointed out that this device is intended to be modernized as a real learning simulator in the future, though it is prepared to play computer games. It is assumed that the installation of $ 25,000 will soon be used in the game halls.
He also gave detailed information about wheelchairs designed by pupils of a technical school in Switzerland, wheelchairs for easy access to the stairs, a Jetpack flying in the air for 10 minutes, a portable Amazon Mobile datacenter, a C Learn software platform developed by experts from the Massachusetts Institute of Technology P. and other ICT innovations.