AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin veb-saytının yeni versiyası təqdim olundu 2017-07-03 12:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) veb-saytının yeni versiyasının təqdimat mərasimi keçirildi. Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun mütəxəssisləri, o cümlədən ŞREM-in elmi-katibi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Abdurahmanov və qurumun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhanə Səlimova iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik R.Əliquliyev açaraq AMEA rəhbərliyinin regionlarda yerləşən elmi qurumların inkişafına daim diqqət göstərdiyini və bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirdiyini bildirdi. Alim institut və təşkilatların fəaliyyətinin geniş təbliğində saytların böyük rola malik olduğunu bildirdi. AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin göstərişinə əsasən, ŞREM-in veb-saytının hazırlanmasının da bu istiqamətdə atılmış addımlardan olduğunu vurğuladı.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova çıxış edərək mərkəzin “www.shrem.az” veb-saytının təhlükəsizliyi ilə bağlı tələbləri haqqında ətraflı məlumat verdi.
G.Nəbibəyova institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış veb-saytın AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğun hazırılandığını bildirdi. Saytın təhlükəsizliyinin tam şəkildə təmin olunduğunu qeyd edən G.Nəbibəyova “www.shrem.az”ın AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirildiyini diqqətə çatdırdı.
İnstitutun sektor müdiri Əfruz Qurbanova “www.shrem.az”ın informasiya siyasəti haqqında çıxış etdi. Bildirdi ki, veb-sayt elmi fəaliyyətin təbliğinin yüksək səviyyədə təşkili, cəmiyyətin elmi informasiyaya olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayır. O, mərkəzin fəaliyyətinin təbliği məqsədilə saytın informasiya təminatının aktual vəziyyətdə saxlanılmasının başlıca şərtlərdən olduğunu nəzərə çatdırdı. Ə.Qurbanova saytın Azərbaycan, rus və ingilis dillərində təqdim olunmasının informasiyanın, əsasən də ölkə elmində əldə olunan nailiyyətlərin geniş oxucu kütləsinə, dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından da məqsədəuyğun olduğunu vurğuladı.
İnstitutun proqramçısı Yusif Sadıyev veb-sayt haqqında ətraflı məlumat verərək qeyd etdi ki, veb-saytın proqram təminatı və dizaynı müasir tələblərə uyğun hazırlanmışdır. Saytın Ana səhifəsi “Mərkəz haqqında”, “Xəbərlər”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Elmi fəaliyyət”, “Konfranslar”, “Qalereya” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarətdir. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi, saytın xəritəsi və faydalı linklər mövcuddur.
Sonra çıxış edən ŞREM-in elmi-katibi V.Abdurahmanov qurumun veb-saytının yeni versiyasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu bildirdi, gələcəkdə də birgə əməkdaşlığın davam edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
ŞREM-in İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri R.Səlimova veb-saytın ərsəyə gəlməsində göstərdikləri dəstəyə görə AMEA rəhbərliyi və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirdi.

A new version of the website of Sheki Regional Scientific Center of ANAS is presented 2017-07-03 12:00:00 / IMPORTANT EVENTS
A new version of the site of the Sheki Regional Scientific Center (SSRC) was presented at the Institute of Information Technology of ANAS.
The academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev, specialists of the institute, including the scientific secretary of the SRRC, the doctor of philosophy in mathematics Vugar Abdurakhmanov and the head of the department of public relations of this structure Reyhan Salimovattended  the event.
Opening the event, Academician R.Alguliyev noted that the leadership of ANAS constantly pays attention to the development of scientific institutions located in the regions of the country and carries out targeted measures in this direction. The scientist stressed the great role of websites in the propagation of the activities of institutions and organizations. He brought to the attention that the creation of the SSRC website, according to the instruction of the president of ANAS, academician Akif Alizadeh, is also another step taken in this direction.
Then, Gulnara Nabibeyova, the head of the department of the Institute of Information Technology informed about the requirements related to the security of the website "www.shrem.az".
G.Nabibeyova reported that the site was prepared by the Institute's specialists in accordance with the "Requirements for the creation and management of information Internet resources of state bodies", approved by the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, and the requirements of the Special State Security Service of the Republic of Azerbaijan. Noting that the security of the site is provided at a high level, she said that the website "www.shrem.az" is located in the Data Center of the AzScienceNet Scientific and Computer Networking .
Afruz Gurbanova, sector chief, spoke in connection with the information policy "www.shrem.az". She noted that the website plays an important role in organizing high-level propaganda of scientific activity, as well as, meeting the needs of society for scientific information. She drew attention to the fact that in order to promote the site's activities, maintaining the relevance of information support is one of the main conditions.
Programmer Yusif Sadiev, informing about the website, noted that the software and website design were prepared in accordance with modern requirements. The main page of the site includes the following sections: "About the Center", "News", "International Cooperation", "Scientific Activity", "Conferences", "Gallery" and "Communication". The site, developed on the basis of the latest technologies, has a large search engine, a site map and useful links.
The scientific secretary of the SRRC, V.Abdurrakhmanov, further informed that the new version of the site was organized at a high level and expressed confidence in the successful continuation of the joint cooperation in the future.
R.Salimova, Head of the Public Relations Department of the SRRC, expressed her gratitude to the leadership of ANAS and the specialists of the Institute of Information Technologies for supporting the development of the site.
In conclusion, an exchange of views took place regarding the operation of the site, answers were given to the questions.