R.Əliquliyev: “Elmi tədqiqatların aparılmasında İnternetdən səmərəli istifadə edilməlidir”.
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Elmi şuranın növbəti iclası keçirildi. Öncə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra Ümumi şöbənin müdiri Dinara Zeynalova 2017-ci ilin I yarısı üçün institut əməkdaşlarına verilmiş tapşırıqların icra vəziyyəti barədə məlumat verdi. O, tapşırıqlara əsasən, müxtəlif problemlərə həsr olunmuş elmi seminarların təşkili, elmi-praktiki konfransların keçirilməsi, aparılan araşdırmalarla bağlı icmalların hazırlanması və təqdim olunması, institutun doktorant və dissertantlarının dissertasiya işlərinin icra vəziyyəti, elmi tədqiqatların nəticələrinə dair məqalələrin hazırlanması və digər tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə bağlı məsələlərdən danışdı.
Akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın 28 aprel 2017-ci il tarixli Ümumi yığıncağınının qərarının icrasından irəli gələn, institut qarşısına qoyulan vəzifələr haqqında danışdı. Bildirdi ki, institutun elmi fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün kompleks tədbirlər görülməli, elmi tədqiqatların aparılmasında İnternetdən səmərəli istifadə edilməlidir.
R.Əliquliyev elmi fəaliyyətdə proqramlaşdırma texnologiyalarının tətbiqi, proqram mühəndisliyi istiqamətində araşdırmaların dərinləşdirilməsi, institut əməkdaşlarının beynəlxalq proqramlarda və qrant layihələrdə iştirakı ilə bağlı zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsini tövsiyə etdi.
Tədbirdə, həmçinin institutun struktur bölmələrinin 2017-ci il üçün yarımillik hesabatlarının keçirilməsi, qurumun magistrantlarının 2016-2017-ci tədris ili üzrə fəaliyyətləri və digər məsələlərə dair məlumatlar verildi.

The next meeting of the Scientific Council was held 2017-06-22 17:45:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev opened the event and highlighted the issues on the agenda.
Then, the head of the General Department, Dinara Zeynalova informed about the implementation of the assignments given to the staff of the institute for the first half of 2017. She informed about  the organization of scientific seminars devoted to various problems, holding of scientific-practical conferences, preparation and presentation of the abstracts of the conducted researches, implementation state of dissertation works, preparation of reviews on the results of scientific researches and other tasks.
Academician Rasim Alguliev spoke about the tasks which arose from the execution of the decision of the General Assembly of ANAS dated April 28, 2017. Complex measures should be taken to strengthen the scientific activity of the Institute and the Internet should be used efficiently in scientific researches, he expressed.
R. Alguliev  the implementation of necessary measures in the field of application of programming technologies in scientific activity, deepening of research in the field of software engineering,  participation of institute employees in international programs and grant projects .
Information on organization of semiannual reports for the year 2017, activities of master students of institute for the 2016-2017 academic year and other issues were  provided in the seminar.