AzScienceNet-in GEANT-a çıxış kanalının səmərəli istifadəsi ilə bağlı görülmüş işlər müzakirə olundu 2017-06-22 17:20:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarın AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT-a çıxış kanalının səmərəli istifadəsi ilə bağlı görülmüş işlər, eləcə də AzScienceNet-in informasiya təhlükəsizliyi və monitorinq imkanlarının genişləndirilməsi məsələlərinə həsr olunduğunu bildirdi.
AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT-a çıxış kanalının səmərəli istifadəsi ilə bağlı Tədbirlər Planı üzrə Hesabatını təqdim edən institutun direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov bu şəbəkənin 2016-cı ildən Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktur olan GEANT-a qoşulduğunu və İnternetə 1 Gbit/san sürətlə çıxış imkanı əldə etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, bu istiqamətdə işlərin daha da gücləndirilməsi məqsədilə Tədbirlər Planı hazırlanmışdır.
R.Ələkbərov Tədbirlər Planı çərçivəsində görülmüş işlər haqqında məlumat verdi. O, ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında AzScienceNet-in böyük imkanlara malik olduğunu bildirərək AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırdı. R.Ələkbərovun sözlərinə görə, 21 dekabr 2016-cı il tarixində keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasında elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ölkənin təhsil müəssisələrinin AzScienceNet-in xidmətlərindən istifadəsi, eləcə də AzScienceNet ilə Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsi (AzEduNet) arasında işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması məsələləri müzakirə olunmuşdur.
Məruzəçi əməkdaşlıq çərçivəsində hazırda ölkənin 10 ali təhsil müəssisəsinin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulduğunu vurğuladı. “Bu əməkdaşlıq həmin ali məktəblərin tələbələri, alim və mütəxəssisləri, doktorant və dissertanlarının AzScienceNet və Data Mərkəzin xidmətləri ilə yanaşı, həm də GEANT beynəlxalq şəbəkəsinin xidmətlərindən istifadəsinə, dünya elminə inteqrasiyasına imkan yaradacaq”, – deyə bildirən direktor müavini yaxın gələcəkdə daha bir neçə ali və orta ümumtəhsil məktəbinin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı.
R.Ələkbərov qeyd etdi ki, AMEA Fizika İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən “Qrid Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi” AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulmuşdur ki, bu da mərkəzin beynəlxalq elm aləminə inteqrasiyasında mühüm rol oynayacaq. O, həmçinin “EaPConnect” layihəsi çərçivəsində AzScienceNet üçün avadanlığın alınması işlərinin yerinə yetirildiyini, AMEA-nın institut və təşkilatlarının GEANT-a qoşulması işlərinin həyata keçirildiyini, GEANT xəttinin istismarı ilə bağlı monitorinqlərin aparıldığını və Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan digər işlərin icra olunduğunu söylədi.
AzScienceNet-in informasiya təhlükəsizliyi və monitorinq imkanlarının genişləndirilməsi haqqında məruzəni təqdim edən institutun sektor müdiri Babək Nəbiyev İnternet mühitində veb-saytların təhlükəsizliyinin təmin olunmasının vacib məsələlərdən olduğunu söylədi. Təhlükəsiz İnternetə təşviq məqsədlə 2017-ci ilin əvvəllərindən “Google” şirkətinin “Chrome” brauzerində “Təhlükəsiz deyil” qeydinin tətbiq olunduğunu diqqətə çatdırdı.
O, “Secure Sockets Layer” (SSL) sertifikatı haqqında məlumat verərək SSL-in brauzer və veb-server arasında şifrələnmiş əlaqə yaradan texnologiya olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, HTTPS protokolunda təhlükəsizliyin təmin olunması üçün istifadə olunan SSL sertifikatını Beynəlxalq Sertifikasiya Mərkəzlərindən illik ödənişlə əldə etmək mümkündür.
B.Nəbiyev, həmçinin SSL sertifikatlarının növləri, bu sertifikatların iş prinsipi, eləcə də dünya üzrə ən tanınmış sertifikasiya mərkəzləri haqqında məlumat verdi.
Sonda məruzəçi şəbəkə trafiki paketlərinin dərin analizini aparan “Deep Packet İnspection” (DPİ) prosesindən söz açaraq bu prosesin əsasən paketlərin başlıqlarının oxunması əsasında reallaşdırıldığını vurğuladı. Onun sözlərinə görə, DPİ vasitəsilə konkret proqram təminatı və ya xidmətin istifadə etdiyi trafiki müəyyən etmək və onu məhdudlaşdırmaq mümkündür.
Sonra çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT və AzEduNet şəbəkəsi ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində işlərin davam etdirilməsini tövsiyə etdi. Alim, həmçinin AzScienceNet vasitəsilə elektron elmin ölkədaxili və beynəlxalq inteqrasiyasının inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdi.

Efficient use of access channel of AzScienceNet to GEANT was discussed 2017-06-22 17:20:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
Next scientific seminar was held at the Institute of Information Technologies of ANAS.
The event was devoted to the work done by AzScienceNet network on access to GEANT, as well as expansion of AzScienceNet information security and monitoring possibilities, Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev noted.
Reporting the Action Plan for Efficient Use of the access channel AzScienceNet network to GEANT  associate professor, PhDRashid Alakbarov said that the network has joined a giant electron infrastructure serving all science and education institutions throughout Europe GEANT since 2016, has access to the Internet at a rate of 1 Gbit / sec.
Mr. Alakbarov informed about the work done within the framework of the Action Plan. He pointed out that AzScienceNet has great potential for the integration of science and education in the country and cooperation between the ANAS and the Ministry of Education was established in this direction. According to him, the use of AzScienceNet services by the educational institutions of the country in the direction of integration of science and education, as well as, the issues of establishing cooperation between AzScienceNet and Azerbaijan Educational Network (AzEduNet) were discussed in the General Assembly of ANA S and the joint session of the Collegium of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan held on December 21, 2016.
The speaker underlined that 10 universities of the country have joined AzScienceNet network currently. "This collaboration will enable students, academics and professionals, doctoral and dissertations from these universities to work with AzScienceNet and Data Center, as well as, use GEANT's international network of services and integration into world science,"- deputy director noted.  Several higher and secondary schools will be connected to AzScienceNet network in the near future.
R. Alakbarov noted that "Qrid Scientific Research Center" operating under the Institute of Physics of ANAS has joined AzScienceNet network, which will play an important role in the integration of the center into the international scientific community. He also noted that implementation of the equipment for AzScienceNet was carried out within the EaPConnect project, the works of the ANAS institutions and organizations connected to GEANT, the monitoring of the operation of the GEANT line and the other activities envisaged in the Action Plan were implemented.
Chief of Sector of the institute, Babek Nabiyev, who presented the report on AzScienceNet's information security and monitoring capabilities, said that the security of websites in the Internet is a crucial issue. In order to promote the Internet safely from the beginning of 2017, Google's "Chrome" browser has been introduced a "Not Safe" note.
He stated that SSL was a cryptographic communication technology between the browser and the web server, providing information about the Secure Sockets Layer (SSL) certificate. He noted that the SSL certificate used to secure the HTTPS protocol is available at the International Certification Centers annual fee.
B.Nabiyev also spoke about the types of SSL certificates, the working principles of these certificates, as well as the world's most renowned certification centers.
In the end, the reporter spoke about the Deep Packet Inspection (DPI) process, which provides a deep analysis of network traffic packages, emphasizing that this process is based primarily on reading the headings of packages. According to him, it is possible to detect and restrict traffic used by a specific software or service through the DPI.
Then, speaking academician Rasim Alguliev recommended that the AzScienceNet network continue to work on the organization of high-level connections with GEANT and AzEduNet. The scientist also noted the importance of developing e-science in the country and international integration through AzScienceNet.