İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev 6 saylı şöbənin yarımillik hesabatını təqdim edib. O, şöbədə aparılan elmi araşdırmalarla bağlı çıxış edərək bildirib ki, "call-center"lərin audiobaza verilənləri əsasında operativ idarəedici qərarların qəbulu üçün iş göstəricilərinin aşkarlanması alqoritmi işlənib. Tədqiqat nəticələrinə əsasən, məqalənin hazırlanması və nüfuzlu xarici jurnallardan birinə təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Elektron tullantıların elmi və sosial-iqtisadi problemləri istiqamətində tədqiqatların aparıldığını deyən B.Ağayev qeyd etdi ki, ölkəmizdə və Avropa İttifaqında elektron tullantıların idarə edilməsi problemlərinin müxtəlif aspektləri üzrə həlli vəziyyəti haqqında materiallar toplanır və analiz edilir.
Bildirdi ki, şöbədə elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində SOCAR Elm fondu tərəfindən qəbul edilmiş “Neft-qaz sahələrinin operativ-dispetçer idarəetmə kompleksləri üçün dispetçer danışıqlarının və idarəetmə əməliyyatlarının qeydiyyatı və intellektual emalı sisteminin yaradılması” mövzusunda qrant layihəsi üzrə mühüm işlər görülmüşdür.
Məruzəçi, həmçinin elmi-pedaqoji fəaliyyət, respublika və beynəlxalq səviyyyəli tədbirlərdə iştirak, dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli elmi jurnallarında məqalələrin nəşri və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırdı.
O, institutun fəaliyyətinin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işləri çərçivəsində “Trend” informasiya agentliyində e-tullantılar problemi üzrə aparılan tədqiqatın nəticələri haqqında press-relizlərin nəşr etdirildiyini vurğuladı.

Scientific and socio-economic problems of e-waste 2014-10-03 09:04:27 / CONFERENCES
Head of Department No 6 of the Institute Information Technology, PhD Bikas Aghayev made semi-annual report. The department conducted researches, and developed algorithm to detect performance of the operational management decision-making based on the data audio data base of "call-centers", he said. According to the research achievements, the articles will be developed and published in prestigious international journals.
Bikas Aghayev touched upon scientific and socio-economic problems of e-waste, and noted that the data on the management problems of e-waste in the country and the European Union were collected and analyzed.
The department implemented significant work on the grant project on the "Development of registration and intelligent processing of dispatcher calls and management operations for operational dispatching management complexes of oil-gas sectors" adopted by Science Foundation of SOCAR within the framework of science and innovation activity.
Within the framework of the ICT propagation in media, and advertising a-marketing activities of the institute, the department published press releases at "Trend" news agency on the research achievements on the e-waste problems, he said.