Superkompüter texnologiyalarında istifadə edilən proqram təminatları təhlil olunub 2017-06-08 15:21:00 / ELMİ İCLASLAR
Müasir dövrdə fiziki-kimyəvi proseslər, nüvə reaksiyaları, qlobal atmosfer proseslərinin real zaman kəsiyində modelləşdirilməsi, kriptoqrafiya, geologiya, yeni dərman növlərinin yaradılması və s. sahələrdə meydana çıxan böyük hesablama və yaddaş resursları tələb edən mürəkkəb məsələlərin həllində fərdi kompüterlərin hesablama gücü kifayət etmir. Bu kimi problemlərin həllində superkompüterlərdən geniş istifadə olunur.
Bu fikirləri institutun elmi işçisi Kamran Cəfərzadə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarında çıxışı zamanı səsləndirdi.
“Superkompüter texnologiyalarında istifadə edilən proqram təminatlarının müqayisəli təhlili” mövzusunda məruzəni təqdim edən K.Cəfərzadə superkompüterin mövcud kompüterlərin texniki göstəriciləri və hesablama məhsuldarlığından dəfələrlə çox olan hesablama sistemi olduğunu diqqətə çatdırdı.
İlk superkompüterin 1976-cı ildə ABŞ alimi Seymur Krey tərəfindən yaradıldığını qeyd edən məruzəçi bu kompüterin saniyədə 160 milyon əməliyyat yerinə yetirirdiyini bildirdi.
K.Cəfərzadə dünya üzrə ən güclü 500 superkompüterin reytinq cədvəlinə əsasən 2016-cı ildə birinci yerdə Çinin “Sunway TaihuLight” superkompüterinin dayandığını vurğuladı.
O, həmçinin superkompüterlərin yaradılmasında istifadə olunan arxitekturalar, mürəkkəb məsələlərin həlli üçün PVM, MPI, OpenMP və s. tətbiqi paket proqramları, superkompüterlərdə istifadə olunan əməliyyat sistemləri və onların üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verdi.
Qeyd etdi ki, AzScienceNet şəbəkəsinin  Data  Mərkəzində  “CentOS” əməliyyat sistemi  bazasında “Rocks Cluster” hesablama klasteri qurulmuşdur. 10 hesablama maşınından ibarət olan bu sistemin idarəetmə paneli “CentOS” əməliyyat sisteminin yükləndiyi maşının üzərində funksionallaşdırılır. Sistemə hesablama qovşaqlarının əlavə olunması prosesi avtomatik olaraq həyata keçirilir.

Software used in supercomputer technology has been analysed 2017-06-08 15:21:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
In modern times, computing power of personal computers are not sufficient  in solving complex problems which require large computing and memory resources from the physical and chemical processes, nuclear reactions, the global atmospheric processes, real time modeling, cryptography, geology, creation of new types of drugs and some emerging areas . Super computers are widely used in solving these problems.
The opinions were told by Kamran Jafarzadeh the employee of Department No. 4 at the scientific seminar of the Institute of Information Technology.
He presented report on "Comparative analysis of the software used in supercomputer technology". He pointed out that supercomputer is a computing system which its technical specifications and computing efficiency is more than existed computers.
The first supercomputer, which has been created by a US scholar Seymour Krey in 1976, implements 160 million operations per second, - said reporter.
According to the rating of the world's most powerful 500 supercomputers, "Sunway TaihuLight" supercomputer from China in 2016 stands in the first place,-stressed the reporter.
He also gave detailed information about architectures used in the creation of supercomputers, PVM, MPI, OpenMP and other application package programs used to solve complex problems, operating systems usedin the supercomputers and their preferences.
He noted that "Rocks Cluster" computing cluster has been constructed at the” CentOS”operating system base in Data Center of AzScienceNet. The system's control panel consists of 10 computing machine has been functionalized on the vehicle which loaded "CentOS" operating system. The process of adding computing nodes in the system are carried out automatically.