“İnformatika” fənni üzrə praktik dərs vəsaitinin planı müzakirə olundu 2017-06-01 17:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzindədoktorant və dissertantlar üçün “İnformatika” fənni üzrə praktik dərs vəsaitinin planının müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti elmi seminar keçirildi.
Öncə çıxış edən Mərkəzin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova bildirdi ki, informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı proqramların daima yeni versiyalarının ortaya çıxmasına səbəb olur. Bu inkişaf Mərkəzdə tədris olunan “İnformatika” fənni üzrə praktik dərs vəsaitlərinin də mütəmadi olaraq yenilənməsini zəruri edir.
R.Mahmudova Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən “İnformatika” fənni üzrə yeni dərs vəsaitinin hazırlanmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, vəsait üzrə proqramlar Mərkəzin peşəkar müəllimləri tərəfindən yüksək səviyyədə tədris olunur.
Sonra institutun əməkdaşı Pərvanə Salmanova və institutun böyük elmi işçisi Rəhilə Həsənova çıxış edərək dərs vəsaitinin planına daxil olunan “Windows 10” əməliyyat sistemi, “Microsoft Word 2016”, “Microsoft Excel 2016” və digər proqramlar haqqında ətraflı məlumat verdilər. Həmçinin bu proqramların tədris planlarını nəzərə çatdırdılar.
Sonda seminarda iştirak edən müəllimlər sual və təkliflərini səsləndirdilər. Təkliflər nəzərə alınmaqla, dərs vəsaitinin hazırlanaraq cari ilin sonuna nəşr olunması qərara alındı.

Practical lesson plan on “Informatics” was discussed 2017-06-01 17:00:00 / IMPORTANT EVENTS
The next scientific seminar dedicated to the discussion of practical teaching plan for doctoral and PhD students was held at the Innovation-Training Center of the Institite of Information Technology of ANAS.
Speaking firstly the head of the center Rasmiyya Mahmudova noted that the rapid development of information technology has led to the emergence of new versions of programs constantly. This development also makes it necessary regularly to update practical teaching plan.
R.Mahmudova noted new textbooks on “Informatics” are intended to develop by the staff of the Center. She said that programs are taught by professional teachers of the center at high level.
Then employee of the Institute Parvana Salmanova and senior reserch felloq of the Institute Rahila Hasanova gave detailed information about "Windows 10" operating system, "Microsoft Word 2016", "Microsoft Excel 2016" which is included in the textbook plan .
At the end of the teacher's questions and suggestions expressed at the seminar. The proposals, taking into account it was decided to publish textbooks prepared by the end of this year.