Məsafədən ünsiyyət qurmaq üçün ultrasəs sistemi təqdim edilib 2017-05-26 12:11:15 / KONFRANSLAR
Böyük Britaniya alimləri səsi ətrafdakılar eşitmədən həmsöhbətin qulağına ötürməyə imkan verən qurğu hazırlayıblar.
“Asier Marzo” adlı qurğu ABŞ-da keçirilən, insan və elektron qurğuların qarşılıqlı təsirinə həsr edilmiş konfransda təqdim olunub. Gələcəkdə bu kimi ultrasəs əlaqəsinin köməyi ilə əsgərlər döyüş sahəsində, dayverlər isə ultrasəsin havaya nisbətən daha yaxşı yayıldığı su altında bir-biri ilə ünsiyyət qura biləcəklər.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, əvvəlcədən hazırlanmış maşın təlimi sistemi əzələ fəallığını sözlərə çevirərək interpretasiya edir. Sistemin prototipində kompüter 10 əmri (“bəli”, “xeyir”, “dayan”, “geri” və s.) 80 faizdən çox dəqiqliklə ayırd edib.
Alimlər qeyd edirlər ki, qurğuya adi baxış istiqamətinin tanınması funksiyası əlavə olunarsa, səssiz mesajı daha asan göndərmək mümkün olacaq.

Ultrasonic speaker lets you whisper to people 30 metres away 2017-05-26 12:11:15 / CONFERENCES
The Telepathy Project named its system, Asier Marzo, and his colleagues at the University of Bristol, who presented the development in the United States, where a conference on human-electronic interaction takes place. Something from telepathy in the device really is: it allows you to transmit a noiseless whisper to a distance, directly into the ears of the interlocutor. In the future, with the help of such an ultrasonic connection, soldiers can quietly talk to the enemy on the battlefield or communicate underwater divers, where ultrasound spreads better than through the air.
A pre-prepared machine learning system interprets muscle activity, transforming it into words-in the prototype of the system, the computer distinguished 10 teams ("yes", "no", "stop," "back," etc.) with an accuracy of more than 80 percent, naked-science.ru  reports.
Scientists say that if you add the usual function of recognizing the direction of view to the device, then a silent message can be sent even easier.