Hollandiyada plastik yol istifadəyə veriləcək 2016-11-22 11:32:34 / KONFRANSLAR
2017-ci ilin sonunda dünyada ilk dəfə olaraq Hollandiyada plastik yolun istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Avtomobil yolu asfalt kimi ağırlığa davam gətirə biləcək xüsusi modullardan hazırlanacaq. Ənənəvi yol örtüyü ilə müqayisədə, daşınması asan olan plastik modullar daha az çəkiyə malikdir, torpaq isə çökməyə az meyillidir.
lenta.ru saytının məlumatında bildirilir ki, konstruksiya kabellər və müxtəlif kommunikasiyaların çəkilməsi üçün boş sahələrin mövcudluğunu nəzərdə tutur. Xidmət müddətini bitirdikdən sonra modulları yenidən emal etmək və istifadəyə vermək mümkün olacaq.
"Hazırda bu layihənin reallaşdırılması yolunda konkret addımlar atmaq üçün “Wavin” və “Total” şirkətləri ilə birgə kifayət qədər bilik, təcrübə və resurslarımız var. Ümid edirik ki, ilk prototip 2017-ci ilin sonunda hazır olacaq”, – deyə ixtiraçılar bildiriblər.
Qeyd edək ki, emal edilmiş plastik kütlədən ibarət yol konsepsiyası hələ 2015-ci ildə meydana çıxmışdı. O zaman holland şirkəti ABŞ-da asfalt yollarını plastik yollarla əvəz etməyi təklif etmişdi.

The Netherlands plans to pave its roads with recycled plastic 2016-11-22 11:32:34 / CONFERENCES
There are many benefits to using recycled plastic rather than asphalt for a driving surface: producing the material would have a much smaller environmental footprint; it would last longer; require less maintenance; and be able to withstand greater extremes in temperature.
According to lenta.ru  site, the plastic solution would be quicker to lay too,  and the road would be hollow, leaving room for power and utility cables.
''Now we have sufficient knowledge, experience and resources to begin to take concrete steps for the  implementation of this project together with Wavin and Total companies. We expect that the project will be ready by the end of 2017 ", - told the inventors.
Note that, road concept consisting of recycled plastic was appeared in 2015. Then the Dutch company proposed to replace the asphalt road with the plastic road in the United States.