AzScienceNet Data Mərkəzində göstərilən xidmətlər elmi fəaliyyətin səmərəli təşkilində mühüm rol oynayır 2015-10-12 12:13:55 / KONFRANSLAR
Xüsusi internet xidməti olan hostinq veb-saytın internetdə yerləşdirilməsi, saxlanılması və istifadəçilər üçün əlyetərliyini təmin edir. Hostinq xidməti göstərilərkən trafik genişliyi, texniki dəstək, yaddaş, təhlükəsizlik, daimi əlyetərli xidmət vacib şərtlərdəndir.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən növbəti elmi seminar “AzScienceNet Data Mərkəzində hostinq xidmətləri” mövzusuna həsr olunmuşdur. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov hostinq xidmətlərinin üstünlüklərindən danışaraq bu xidmətlərin elmi-tədqiqat müəssisələrinin fəaliyyətinin səmərəli təşkilində mühüm rol oynadığını bildirib.
AzScienceNet-in şəbəkə administratoru Tural Mustafayev məruzə ilə çıxış edərək AMEA rəhbərliyinin qərarı ilə 2011-ci ildən institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində akademiyanın institut və təşkilatlarına ödənişsiz hostinq xidmətlərinin göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, yüksəksürətli serverlər və intellektual telekomunikasiya avadanlıqlarına malik AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzi hostinq xidmətlərinin yüksək səviyyədə göstərilməsinə imkan yaradır. Buradakı bütün serverlərdə AMEA-nın institut və təşkilatlarının təhlükəsizliyi məsələləri ciddi nəzarət altındadır.
Məruzəçi hostinq xidmətinin növləri, xidmətin aktivləşdirilməsi üçün tələb olunan komponentlər haqqında məlumat verib. Hostinq xidmətlərinin göstərilməsində mövcud problemlərdən danışıb.

AzScienceNet Data Center Services plays an important role in the efficient organization of scientific activity 2015-10-12 12:13:55 / CONFERENCES
Special internet service in the internet web-site hosting, maintenance and offers to users əlyetərliyini. Hosting services, showing the width of traffic, technical support, memory, security, constant access to important conditions of service.
The next seminar held at the Institute of Information Technology "AzScienceNet Data Center hosting services," Dedicated. The event was opened by the chief engineer of the institute, PhD in technical sciences Rashid Alakbarov spoke about the advantages of hosting services for the efficient operation of these services, scientific research institutions play an important role in the organization said.
Tural Mustafayev AzScienceNet network administrator by a speech by the decision of the leadership of the institute since 2011 AzScienceNet Data Center, said the academy's institutes and organizations are provided with free hosting services. He noted that high-speed servers, telecommunications equipment and intellectual AzScienceNet have an opportunity to provide a high level of Data Center hosting services. The National Academy of Sciences institutes and organizations of all servers are under strict control over security issues.
The reporter types of hosting services, service components required for activation on the reports. Spoke about the current problems in the provision of hosting services.